Karamukbataklığı Emys orbicularis popülasyonunun beslenme biyolojisi üzerine araştırmalar
Research on feeding biology of Emys orbicularis population distributes at karamuk swamp
  1. Tez No: 581107
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın hedefi türün ekolojisine katkı sağlamak amacıyla Emys orbicularis türünün beslenme biyolojisini belirlemektir. Karamuk Bataklığı'nda (Afyon) yaz ayında belirlenen 3 istasyondan 24 (13♀,11♂) ergin birey yakalanarak morfolojik ölçümleri yapılmış ve mide besin içeriği laboratuvarda incelenerek türün beslendiği av grupları ortaya konmuştur. Sonuç verileri istatistiksel analizler yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu verilere göre Emys orbicularis'in midesindeki av bulunma oranlarına baktığımızda değerler Gastropoda (%N= %0,3), Insecta (%17), Crustacae (%79,21), bitki parçaları (%3,15) olarak görünmektedir. Mide içeriklerinin görülme sıklığına göre en fazla tüketilmiş avlar, Insecta (%F= %75), bitki parçaları ( %66,67), Crustacae (%29,17), Gastropoda (%12,5), kurbağa larvası (%8,33),Oligocheta (%4,17) dır. Ayrıca türün besin içeriğini sucul omurgasızlar ve omurgalılar, bitkiler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the nutritional biology of Emys orbicularis species in order to contribute to the ecology of the species. In Karamuk Lake (Afyon), 24 adult (13♀, 11♂) individuals were captured from 3 stations determined in summer and morphological measurements were made. Afterwards, the gastric nutrient content was examined in the laboratory and hunting groups which the species was fed on were revealed. The results were evaluated by statistical analysis. As a result, when we look at the hunting rates in the gastric ingredients of Emys orbicularis is composed of Gastropoda (N% 0,3%), Insecta (17%), Crustacae (79,21%), plant material (3,15%) it seems. According to the frequence of stomach contents, the most consumed prey items, Insecta (% F = 75%), plant parts (66.67%), Crustacae (29.17%), Gastropoda (12.5%), frog larvae (8%, 33), Oligocheta (4.17%). In addition, the nutrient content of the species are aquatic invertebrates and vertebrates, plants.