Karakuş dağları doğu kesiminin bitki örtüsü
The Vegetation characteristics of the east section of the Karakış mountains
- Tez No: 125175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Eğridir Gölü 3e Karamuk Bataklığı arasında yer alan sahanın (Karakuş Dağlan doğu kesiminin) bitki coğrafyası bakımından gösterdiği özellikler ele atamıştır. Karakuş Dağları bitki coğrafyası bakımından Akdeniz florası ile İran - Turan step florası arasında geçit bölgesinde bulunuşu bakımından ilginç bir sahadır. Çalışma sahasının yer aldığı bu geçit kuşağının asli vejetasyonu.pek çok araştırmacı için tartışmalı bir konu olmuştur.Çalışmamızda; seçtiğimiz Afyon,Dinar,Ş.Karaağaç, Senirkent ve Isparta istasyonlarının meteoroloji verilerine Thotnthwait, de Martonne ve Erinç iklim tasnif metodlarını uygulayarak sahanın doğal step sahası dışında kaldığım,ikliminin en azından kuru orman yetişmesine elverişli olduğunu görmüş bulunuyoruz. Nitekim sahamızda hakim elemanlarını Pinus nigra(karaçam), Juniperus(ardıç) Quercus(meşe) türleri ile yabani meyve ağaçlarının oluşturduğu bir kuru orman örtüsü mevcut olup yer yer tahribata uğramıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the east section of the Karakuş Mountains (2130 m.), which lie SW-NE direction roughly in the north of Lake Eğridir, is studied in regards of Vegetation Geography As the area studied is located in the north of the Mediterranean Region and is neighbouring the Central Anatolian Region, both climatic and vegetative characteristics of“ transitional area”Natural vegetation includes Irano-Turanien steppe and Mediterranean Flora. In order to present the climatic conditions which are very significant in vegetation species and distribution meterological data from Afyon, Dinar, Şarkikaraağaç, Senirkent and İsparta stations have been evaluated according to Thornthwaite, Erinç and de Martonne climatic classification methods. We concluded our studies that the area is located out of natural steppe regions and the climate is convenient for at least dry forest growth. Thus there is a dry forest which is dominated by species such as Pinus, Juniperus and Quercus. This dry forest is destroyed around centers of population in places antropojen destruction has played a big role on the steppe appearance on the nothern shopes viewing Central Anatolia of the mountain studied. The preservation of dry region forests in Turkey, which survive against climatic inconvenience needs particular care compared to coastal regions. IV