Farklı ısınma yöntemlerinin yön değiştirme performansı üzerine akut etkisi
The acute effects of different warm-up protocolson change of direction performance
- Tez No: 581108
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, iki farklı ısınma protokolünün ayrı ayrı ve kombine edilerek yön değiştirme ve sürat performansı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 16,57 ± 1,53 yıl, spor yaşı ortalaması 3,82± 1,35 yıl, boy ortalaması 161,94 ± 5,67 cm, vücut ağırlığı 55,73 ± 4,94 kg toplam 20 kadın futbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastlantısal düzende ve birbirini izlemeyen günlerde 3 farklı ısınma rutinini gerçekleştirmişlerdir. Araştırmaya katılan sporculara, (a) sadece genel ısınma yöntemi, (b) genel ısınma yöntemi ile FIFA 11+ yönteminin birinci evresinin kombinasyonu ve (c) sadece FIFA 11+ yönteminin birinci evre programı uygulanmıştır. Isınma yöntemlerinden sonra sporcuların 10 m lineer koşu, sağa ve sola 90o ve 180o dönerek 10m performansları ölçülmüştür. Testler arasında 2 dk dinlenme süresi verilerek 2 kez tekrar edilmiş ve en iyi performans değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada genel ısınma protokolü kontrol uygulaması olarak planlanmış ve diğer ısınma protokolleri deney protokolü olarak tasarlanmıştır. Isınma protokolleri arasındaki farklılığı bulmak için tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi kullanılmıştır. Farklılığın hangi ısınma protokolünden kaynaklandığını bulmak için ise Bonferroni testi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda yön değiştirme ve sürat performansı bakımından, genel ısınma yöntemi ile her iki ısınma yönteminin kombine edildiği ısınma yöntemi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0.005).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of two different warming protocols separately and combined on change of direction and sprint performance. Totaly of 20 female footballer participated in the research.(mean age: 16,57 ± 1,53 years; training age: 3,82± 1,35 years; height: 161,94 ± 5,67 cm; weigh: 55,73 ± 4,94 kg ). Subjects were assigned randomly to 3 different warm-up routines on non-consecutive days. Participating athletes were subjected (a) only general warming methods, (b) general warming methods together with combination of the first phase of the FIFA 11+ methods and (c) only the first phase of the FIFA11+ methods. After warm up methods, their 10m linear running, 10m performances by 90 and 180-degree turning to the left and right were measured. 2 minute rest period was given between the tests, the methods were repeated 2 times and the best performance was evaluated. While general warm up protocol in this study is planned as control application, other warm up protocols are experimental protocol. ANOVA test was used for repeated measurements to find the difference between warm up protocols. Bonferroni test was used to find out which warm up protocol was caused by the difference. As a result of the analysis of the datas in terms of change of direction and sprint performance, there was no significant difference between the general warm up method and warm up method in which both warm up methods are combined(p>0.005). On the other hand, the difference between FIFA 11+ warm up routine and combined warm up program in terms of change of direction and sprint performance was found to be negatively significant.