İzmirli musikişinasların Türk makam müziğine katkıları
Contrubituons of Izmir musicians to Turkish makam(mod) music
- Tez No: 581110
- Danışmanlar: DOÇ. NESİBE ÖZGÜL TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
“İzmirli Musikişinasların Türk Makam Müziğine Katkıları”konulu yüksek lisans tez çalışması üç bölüm olarak yazılmıştır. Tezin ilk bölümünde yapılan araştırmada ele alınan problem, araştırmanın amacı, araştırmanın sınırlılıkları ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde İzmir'in sosyo-kültürel yaşamı tarihsel açıdan incelenmiş; kentteki ticari ve sosyal yaşamdaki gelişmelerin kültürel yaşama ve müzik yaşantısına olan etkileri belirtilmiştir. Ayrıca bu bölümde, İzmirli musikişinasların musikimize olan katkılarının tespiti amacıyla İzmir Mevlevihanesi'nden başlayarak İzmir'de eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam ettiren Ege Üniversitesi'ne bağlı Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Bölümü, Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Türk Müziği Korosu, TRT İzmir Radyosu ve İzmir'de faaliyet gösteren yedi tane musiki derneği teze dâhil edilmiştir. Böylece, İzmir'de şehir müziğinin varoluşuna ve gelişimine katkı sağlayan kurumlar özelinde kurumlardan yetişen 109 musikişinasın biyografileri yaptıkları çalışmalar bakımından İzmir makam müziğine olan katkıları açısından ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde İzmir'de makam müziğine belli bir kuruma dâhil olmadan katkı sağlamış musikişinasların biyografileri, besteci, ses/saz sanatçısı musikişinasların yanı sıra; lütiye, güftekar, arşivci ve müzikolog/müzik araştırmacısı alt başlıkları altında toplanarak yer almıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Böylece yapılan bu çalışma ile musikişinasların yaşadıkları dönemin toplumsal dinamikleri ve yaşam biçimleri ve müzikal tecrübeleri ile hayat hikâyeleri oluşturulmuştur. Ön araştırma ve alan taramasında teze dâhil edilecek ve biyografisi yazılacak musikişinasların tanınırlığı ve makam müziğine katkıları temel alınmıştır. Hayatta olan musikişinaslardan 14 tanesinin kendi yazmış oldukları otobiyografileri teze dâhil edilmiştir. Araştırma boyunca 70 kişi ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi ve biyografisi var olan musikişinaslar hakkında ise güncel bilgilere ulaşıldı. Ayrıca, hayatta olmayan musikişinasların yazılmış biyografileri, makaleler, ansiklopedi maddeleri, gazetelerde çıkan haberlerin yanı sıra yakınları ile yapılan birebir ve telefon görüşmeleri yoluyla bilgi-belge toplama yöntemine başvuruldu. Biyografi içinde yer verilmeyen eser listeleri ekler kısmına excell formatında konuldu.
Özet (Çeviri)
The master thesis“which is related to the contributions of Izmir musıcıans to Turkish maqam music”consist of three parts. The problem the purpose of the thesis, limitations and approach of survey in the first part of study. ln the second part, socio-cultural life of Izmir is examined historically, the effects of the developments in commercial and social life in the city to the cultural and music life are expressed. Contributions of Izmir and Izmir musıcıans are subdivided. Firstly, Izmir mevlevihanesi where religious music is performed and musicians from Mevlevihane are dealth with and their contributions into music are attempted to reveal. Starting from mevlevihane, Agean State Turkish Music Conservatory, September 9 University, Culture Ministry Izmir State Classical Turkish Music Choir, TRT Izmir Radio musical associations operating in Izmir. One mevlevi lodge, four intituations, seven music associations, which contribute to the development of mode music are examined and one hundred nine biographies of musicians who have been raised from these institutions and music assosications are formed. By this way, with biographies of composer, vocal performer, songwriter, archiver and academian and works they produce are related with their contribution to Izmir mode music. In the third part, there are musicians contributing to Izmir mode music without being included in a certain instution. In addition to the musicians who contribute to Izmir mode music as composer and performer instrument maker, song writer, music archivist, music researcher, musicologist musicians included in to this part. The autobiographies of 14 of the surviving musicians have been included in the thesis. During the research, one-to-one interviews were conducted with 70 people and current information was obtained about the musicians who have biography. In addition, biographies, articles, encyclopedia articles, newspaper articles, and one-to-one interviews with relatives were used to collect information and documents. The lists of works not included in the biography were placed in the appendix in excell format.