İzmirli Rumi Efendi Divanı /inceleme/metin
Divan by İzmirli Rumi Efendi examination /text
  1. Tez No: 140576
  2. Yazar: GÜLŞAH TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET İzmirli Rumi Efendi: İnceleme-Metin Gülşah Taşları Osmanlı İmparatorluğu için ondokuzuncu yüzyıl, hem siyasi hem de sosyal alanlarda hızlı bir değişim sürecinin başladığı önemli dönemlerden biridir. Batı'yla ilişkilerin yoğunlaşması sonucunda imparatorluğun yapısında meydana gelen değişimler, toplum yaşantısını ve edebi süreci de etkisi altma almıştır. Önceki yüzyılda duraklamaya başlayan ve ondokuzuncu yüzyıl başlarında gücünü iyice yitiren Divan Edebiyatı, özellikle yüzyılın ikinci yarısında meydana gelen değişimlere ayak uyduramamış ve yerini yavaş yavaş yeni edebi akımlara bırakmıştır. Bu özelliğiyle, ondokuzuncu yüzyıl, edebiyat tarihi açısmdan üstünde durulması gereken bir geçiş devresi niteliği taşımaktadır. Bu nedenle araştırma konusu olarak, ondokuzuncu yüzyıl Divan Edebiyatı'mn genel karakterini yansıtan şairlerden biri olan İzmirli Rumi Efendi seçilmiştir. Fakat çalışmalar sırasında İzmirli Rumi Efendi ile aynı dönemde yaşayan ve aynı mahlası kullanan Rumi Paşa'mn divanlarının karıştırıldığı tespit edildiği için, şairin hayatının incelendiği bölümde her iki şairin de hayattan ve divanlarıyla ilgili çelişkili bilgiler ve sorular tartışmaya açılmıştır. Araştırmanın diğer bölümleri ise hangi şaire ait olduğu tespit edilemeyen Rumi Divanı'nın; biçim, içerik ve üslup başlıkları altoda ayrıntılı bir incelemesini ve divanın transkripsiyonlu metnini içermektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Divan by İzmirli Rumi Efendi: Examination and Text by Gülşah Taşkın 19th century is a crucial era that a rapid change has begun in both political and social areas for Ottoman Empire. Changes in the Empire structure, which occurred as a result of the increasing relationships with the West, had great effects on social life and literature. Divan Literature, which begun to repeat itself in previous century and lose its popularity in the beghining of the 19th century, did not keep pace with the changes and renovations occurred especially in the second half of the century and then gradually surrendered its place to new literary movements. With this aspect, 19 century has the nature of a transitional period that must be emphasised in the history of literature. Therefore, izmirli Rumi Efendi, one of the poets who possess general characteristics of the 19th century Divan Literature, is selected as research base. In the sources, since there is a confusion between the divans of İzmirli Rumi 'Efendi 'and Rumi Paşa who were contemporary poets and using the same pen name, contradictory information and questions about Divans and lives of them are introduced as a topic of discussion in the bibliography part. The other parts of the research contain a detailed analysis of“Rumi Divam”-of which the poet can not be found out- under the topics of form, theme, and literary style and also its text with transcription.