İzmirli Hasan Edib'in 'Ziyaü'd-Dehr ve Cilalü'l-Asr' adlı eserinin (sayfa: 300-582) değerlendirilmesi ve edisyon kritiği
The Evaluation and crited edition of Ziyaü'd-Dehr ve Cilaü'l-Asr of Hasan Edib of İzmir
- Tez No: 116976
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Osmanlı tarihiyle ilgili ilim alemine tanıtılmamış birçok eser kütüphane raflarında durmaktadır. Bizim çalıştığımız Hasan Edib'in Zıyâü'd-Dehr ve Cilâü'l- Asr adlı eseri şimdiye kadar üzerinde çalışılmamış bir eserdir. Yazar, eserinde, Osman Gazi'den başlayarak I. Abdülhamid dönemine kadar sultanları esas alarak Osmanlı devletinin tarihini yazmıştır. Çalışmamızı yaparken, önce eserin 300. sayfadan başlayarak sonuna kadar olan kısmını transkribe ettik. Daha sonra işlenen konulan, mevcut bir kısım Osmanlı tarihi kaynaklarıyla karşılaştırarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaya çalıştık. Eserin içeriğinde; Osmanlı Sultanlarının tahta çıkışları, yapılan çeşitli savaşlar ve sonuçlan, devletlerle yapılan antlaşmalar, elçilerin takrirleri, cami, medrese gibi mimari eserler hakkında bilgiler, ayrıca düğün merasimleri, resmi törenler, şehzadelerin yetişmeleri için yapılanlar, zafer şenlikleri ve benzeri bir çok konuda bilgiler verilmiştir. Ayrıca eserde sayfa kenarlarına konulan haşiyelerde de önemli bilgiler mevcuttur. Eserde, Osmanlı tarihi ile ilgili bazı konularda mevcut kaynaklarda rastlayamadığımız farklı bilgiler yer almaktadır. Bize göre eserin bu özelliği, onun önemini arttırmaktadır. Kitabın son tarafında, müellif hayatını anlatırken hem görev yaptığı yerler hakkında bilgiler vermekte ve hem de kendi faaliyetlerini zikretmektedir. Kitabın sonunda II. Mahmud'un yaptığı icraatlardan da bahsedilmektedir. Burada verilen bilgiler, müellifin bizzat müşahedelerini içeren bilgiler olması itibariyle önemlidir. Hasan Edib'in bu eserinin, Osmanlı tarihi hakkında yeni ortaya çıkarılmış bir kaynak niteliği taşıması dolayısıyla önem arz etmekte olup bu konuda araştırma yapanlara yardımcı olacağı kanaatindeyiz. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To day there are several books weren't introduced with science world about Ottoman history at the libraries. We researched on Hasan Edib's book named“Zıyâü'd-Dehr and Cilâü'1-Asr”Which haven't been searched until now. in this book, the history of Ottoman goverment is explained from period of Osman Gazi is founder of Ottoman Empire to period of Abdiilhamid. While preparing this book, the book us transcripted as complete text after page of 300 th. The book consist of many subjects compared with sources (information books about history) of Ottoman history so that readers can see edge of the pajes. similanties and differences between this subjects. İn this book, There are many informations include becoming king of Ottoman Sultan's, some wars and their results, agrements, mosques and medresses, wedding feasts, ceremonies, works to grow a prience up, celebrations of victories and sth like that were written. Further more important informations were given at the About several subjects, informations of this book are more different than existing of aur information. Thus, importance of book is increased by this information. End of book, activities of II. Mahmud author witnessed were described. There fore this giving informations is more important, in addition to and of book, the life of author is given. Hasan Edib's book provided new and rich source detailed knowledge about Ottoman history for scientists, researchers. As a result it is go important book. IX