Ejder meyvesinin(pitaya) ozmotik kurutulması ve kuruma özelliklerinin değerlendirilmesi
Osmotic dehydration of dragon fruit, evaluation of drying properties
  1. Tez No: 581117
  2. Yazar: AYSUN GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TANSU UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kurutma işlemi meyve ve sebzelerin daha uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi için yapılmaktadır. Fakat güneşte kurutulan ürünlerde vitamin kaybı olduğu için son zamanlarda farklı teknolojiler uygulanmaktadır. Meyve sebze gibi ürünlerin konsantre çözeltiler içerisine daldırılması veya ozmotik ajanın ürüne doğrudan ilavesi ile suyunun uzaklaştırılması işlemi ozmotik dehidrasyon olarak tanımlanmaktadır. Enerji tasarrufu sağlaması, ürünün kalite özelliklerini koruyup istenilen özellikte ürün vermesi nedeniyle son yıllarda çok sık uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Kurutma öncesi yapılan ozmotik kurutma, ultrason gibi ön işlemler son ürünün kalitesi üzerinde etkili olmakta ve ürünün kalitesini bozmamaktadır. Bu çalışma ejder meyvesinin kurutulmasında uygulanan ozmotik dehidrasyon ön işleminin kurumaya etkisi ve bu kuruma sırasında su kaybı, şeker kazanımı ve ağırlık azalması, insan sağlığı üzerine etkileri hakkında bilgi vermektedir
Özet (Çeviri)
The drying process is performed for protectıon longer periods of time of the fruits and vegetables. Different technologies applied that vitamin loss on drying in the sun recently. Osmotic dehydration process is immerse into concentrated solution of fruit and vegetables and removal of water. Provide energy savings and give the desired product quality specifications feature protecting the product has become the most commonly performed procedure in recently years. The osmotic drying of prior drying, pre-treatment such as ultrasound have an impact on the quality of the final product and does not impair the quality of the product. This study was combined osmotic dehydration pretreatment mechanism of dragon fruit, gives information about effect of drying, water loss, sugar gain and weight loss during drying and on human health.