Pitaya (Hylocereus spp.) dilimlerinin kahvaltılık gevreklerde kullanılabilirliğinin araştırılması
Utilization of dragon fruit in breakfast cereals
- Tez No: 803050
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tez çalışmasına konu olan meyve; Pitaya veya yerel olarak Ejder Meyvesi olarak bilinmekte olup yenilebilir meyveler üreten tropikal bir bitkidir. Cactaceae familyasına ait olup, genellikle Güney Amerika, Malezya, Vietnam ve Dünya'nın diğer bölgelerinde özeliklede tropikal ülkelerde yaygın olarak tarımı yapılmaktadır. Pitaya (Hylocereus spp.) meyvesinin dilimleri kabuklu ve kabuksuz olarak kurutularak (etüv,liyofilizatör) kahvaltılık gevreğe katılmasının raf ömrüne etkisi incelenecektir. Bu bağlamda, Mersin ili yerel pazarlarından aynı olgunluk derecesinde elde edilecek Pitaya (Hylocereus spp.) meyvesinde ilk ve son üründe yapılacak analizler ile nem (Infrared dryer), renk (Hunter Lab), tekstür (Texture Analyser), kurutma öncesi ve sonrası fenolik madde ve antioksidan aktivitesi (spektrofotometre) ve son olarak duyusal açıdan incelenmesinin yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The fruit which is the subject of this thesis study; Pitaya, or locally known as Dragon Fruit, is a tropical plant that produces edible fruits. It belongs to the Cactaceae family, and is commonly cultivated in tropical countries, especially in South America, Malaysia, Vietnam and other parts of the world. Before The shelled and unshelled of pitaya slices will dry and after dried slices will add to breakfast cereals and after the effect shelf life of breakfast cereal will be examined. In this regard , analysis of the first and last product of Pitaya (Hylocereus spp.) Fruit to be obtained from the local markets of Mersin with the same maturity degree, moisture (Infrared dryer), color (Hunter Lab), texture (Texture Analyzer), before and after drying phenolic substance, antioxidant activity (spectrophotometer) and finally sensory examination will be investigated.