Tarsus-Köy-Tür A.Ş. bağlantılı etlik piliç işletmelerinin verimlilik yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 58112
  2. Yazar: A.MURAT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz İşletme büyüklükleri ve yemlik sistemlerinin teknik ve ekonomik yapılan arasında büyük bir farklılık yoktur. Fakat ölçümlerin yapıldığı işletmelerde kümes içi sıcaklık ve bağıl nem, yaz mevsiminde özellikle ağustos ayında optimum sınırların üzerinde saptanmıştır. Tarsus Köy-Tür A.Ş.'nin Tarsus'taki bilgi işlem merkezinden sağlanan aktif durumdaki 210 adet işletme içinden seçilen 121 tanesinde yapılan gözlem, ölçüm vede işletmecilerle yapılan anket sonuçlarının değerlendirilip analiz edilmesi şeklinde yapılmıştır. İncelenen işletmelerde ortalama ölüm oram %4.3 ± 1.45, 1 kg canlı ağırlık artışı için kullanılan yem miktarı 3.204 ± 1.38 kg, yemden yararlanma oranı 1.88 ± 0.07 ve ortalama canlı ağırlık 1818 ± 0.06 gr olarak bulunmuştur. İncelenen işletmelerde ortalama kesim yaşı 41.8 gün, devre sayısı ise 6.3 ± 1.10 olarak bulunmuştur. İncelenen işletmelerde etlik piliç maliyeti kapasite gruplarına göre 60130-65420 TL arasında değişmekte olup ortalama 63660 TL olarak hesaplanmıştır. Daha fazla üretim için iyi bir organizasyon yapışma gerek vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There isn't a big difference between technical and economical structure of the size of firms and feeder systems. But the observations temperature and relative humidity in the fleshy firms studied were found above the optimum levels during the summer, especially in August. 121 firms selected from the 210 active firms supplied from the data processing senter of Tarsus Köy-Tür were observed and results of investigation made among the firms were analysed. Average mortalite is 4.3 ± 1.45% the amount of fodder used for 1 kg of live weight has been found as 3.204 ± 1.39 kg in all poultry-yards, feed conversion ratio is 1.88 ± 0.07 and average live weight is 1.818 ± 0.06 gr in all poultry-yards in the firms which researched. Average slaughter age is 41.8 days and Tarsus Köy-Tür produce contractually duration of production is 6.3 ± 1.10 period/year. It is neccessary to form a good organization for a more productivity production.