Viyadük temellerinin yerleşimine etki eden jeolojik ve jeoteknik faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 58113
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
69 ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Adana iline bağlı Bahçe ile Kömürler ilçesi arasındaki Kızlaç Köyü' nün 1.5 Km batısında yer alan TAG (Tarsus- Adana-Gaziantep) Otoyolu' nun m. Kesimi Nur Dağı kesişjminde Km 207+000-207+500 istasyonları arasındaki metakuvarsitler üzerine inşa edilen Viyadük-4 köprü yapısı temellerini, temel tasarımında önemli bir yer tutan jeolojik ve jeoteknik faktörleri dikkate alarak yamaç durayhlığı, oturma ve taşıma kapasitesi yönünden incelenmiştir. Jeoteknik tasarımda kaya temellerinin gerek teoride gerekse pratikte zemin temellerine göre farklılıklar göstermesi, analitik ve ampirik açıdan ele alınarak yapılan incelemesinde jeolojik faktörlerin temel tasarımlarım etkilediği çok açıktır. Çalışma sahası olarak belirlenen alanda elde edilen verilere göre temel tasarımlarının yapıldığı bu çalışmada, otoyollarda büyük sanat yapısı olarak kabul edilen viyadük gibi inşaat projelerinin temellerinin yerleşeceği alanda yamaç molozu ve anakaya litolojisine göre üç ana temel grubu belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla, yüzeysel olarak kabul edeceğimiz, sömel temel, derin temel olarak da kazıklı ve soketli temellerdir. Bu temel tasarımlarında, kayacın deformasyon ve mukavemet parametreleri kullanılmıştır. Temellerdeki oturma çok küçük miktarda hesaplanırken, özellikle yamaç molozunun yer aldığı alanlarda stabilite sorunu gündeme gelmiştir. Yapılacak temel yapılarının özellikle yamaç hareketlerinden korunması için ıslah yöntemleri kısaca bu araştırmada ele alınmıştır. Ana kayadaki süreksizliklerin kontrolü altında gelişecek deplasmanlar için ankraj uygulaması bu inceleme kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This research was completed as M.Sc. Thesis and the foundation design and selection of foundation type including geological and geotechnical factors were investigated. The theoretical approaches were applied to the Viaduct-4 located in the third section of TAG (Tarsus- Adana-Gaziantep) Motorway and in the 1.5 Km the west of Kızlaç Village between Bahçe and Kömürler in Adana province. Slope stability, settlement and bearing capacity were taken into account in the study. Geological factors were the case of the main causes of the rock foundation designs in both theoretical and practical stages so that various approaches compared to the soil foundations was considered. In the study areas simple shallow, deep and socketed foundations were decided for the super structures and the rock talus and bedrock Htology played an important role the selection of foundation type. Deformation and strength parameters of bedrock and rock talus were defined and used in the design. Settlement of foundation was calculated in minor amount where slope stability problems were caused by rock talus. Remedial works of unstable slopes were therefore considered in the study.