Communication among computers by using token ring
- Tez No: 58116
- Danışmanlar: PROF. DR. V. KHRİSHNAMURTHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
vx ÖZ Bu çalışmada bir bilgisayar ağının çalışma prensipleri tespit edilerek tasarımı yapılmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Tasarım iki ana bölüme ayrılmaktadır. 1. Donanım 2. Yazılım Donanım ( arabirim ) bir CPU, yan birimleri ve bir modemden oluşur. Kontrol tamamen CPU dadır. Bir PC arabirimi yardımıyla PC ile iletişim kurulur. Bu birimin görevi TTL sinyallerini RS-232 ye, RS-232 sinyallerini TTL e çevirmektir. Modem ünitesi ana karttan ayrı olup bir konnektörle ana kart üzerine oturtulmuştur. Bu, devrenin boyutlarım küçültmek için uygun bir çözümdür. Modemin görevi TTL seviyesindeki data sinyallerini modüle ederek hatta vermek, ve hattan gelen module edilmiş sinyalleri TTL e çevirerek CPU ya vermektir. Modulasyon türü olarak ON-OFF modulayonu kullanılmıştır. Yazılım ağın görevini yapması için gerekli komutları içerir. PC ve hat ile iletişimi kontrol eder. Yazılım 3 ana bölümden oluşur: 1. setup 2. PC ile iletişim 3. Hat ile iletişim. Ağ içerisinde arabirimler sırayla iletişime geçerler. Aynı anda iki arabirim iletime geçemez. Yayım diğer arabirimlerin hepsi alır. Ama gönderim sırayladır. Ayrıca her arabirimin bir kodu vardır. Bu kod ile birbirlerini tanırlar. Ağ içinde diğer bir PC ile iletişim kurmak istaediğimizde arabirime o PC nin kodunu veririz. Gerekli bütün işlemler arabirimler arasında olur. Eğer haberleşmek istediğimiz PC meşgul ise bize meşgul mesajı gelir. Meşgul değilse iletişim kurulur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Li this thesis, the basic principles of a computer network are determined, are designed and are produced according to this design. The design consists of two parts. 1. Hardware 2. Software. Hardware consists of a CPU, its peripherals and a modem card. The control of the hardware belongs to the CPU. It is communicated with a PC by a PC interface unit. The duty of this unit is to convert TTL signals to RS- 232 and RS - 232 to TTL. Modem card is mounted on the main card with a connector. The duty of modem is to modulate data signals in TTL level and to give them to line and is to give to CPU converting to TTL the modulated data signals from the line. The modulation is ON - OFF modulation. Software contains the necessary commands which will run the network. It controls the communication with the PC. The software has three parts. 1. Setup 2. The communication with PC 3. The communication with the line. The interfaces ( hardware ) transmit in the network, in turn. The two interfaces can not transmit in the same time. The broadcasting is got by the all interfaces. But, the transmitting is in turn. Every interface has a code, also. They know others by this code. We give the code of the PC that we want to communicate to the ourselves interfaces when we want to communicate with a PC. The all necessary processes occur between interfaces. If the PC that we want to communicate is busy, a busy message comes to us. If not busy, the communication is set up.