Çileklerde melezleme ıslahı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 58115
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IX öz Denemeler 1993-94 ve 1994-95 yetiştirme dönemlerinde olmak üzere 2 yıl sûreyle Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yapılmıştır. Çalışmanın birinci kısmında yerli ve yabancı çeşitlerin melezlenmesi sonucunda olumlu bulunan yeni ve 9 melez çilek çeşit adayının (475/04, 475/3, 477/1, 477/2, 477/3, 488/1, 489/A, 496/A ve 502/B) erkencilik, bitki başına verim ve meyve kalite kriterleri (irilik, SÇKM, asîtlik, aroma, görünüş, meyve eti sertliği, dış ve iç renk, şekil, kaiiksin kopma durumu ve genişliği ile aken rengi ve durumu) üzerinde çalışılmıştır. 1993-94 yetiştirme periyodunda 475/04, 496/2 ve 489/A; 1994-95 yetiştirme periyodunda ise 477/2 ve 477/3 nolu adaylar umutlu bulunmuşlardır. Verim ve birçok meyve kalite kriterleri yönünden küttür çeşitlerine yakın değerler ortaya koyan bu çilek çeşit adaylarında aroma bakımından Üstünlük, meyve eti sertliği bakımından ise olumsuzluklar saptanmıştır. Bu durumda çeşit adaylarının marmelat sanayi için uygun olabilecekleri sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü kısımlarında 1992 yılında tohumlan ekilen ve 8.500 bitki arasından 1993 yılında seçimleri gerçekleştirilen 50 umutlu melez tip elde edilmiştir. Bu tipler yapılan ikinci seçim sonucunda 24'e, yinelemesiz verim denemeleri sonucunda ise (1994-95 yetiştirme döneminde) 17'ye kadar azalmışlardır. Yine 1993 yılında tohumlan ekilen ve aynı yıl içinde seçimleri yapılan 6.500 bitki içinden ilk olarak 61 umutlu melez tip seçilmiştir. Bu umutlu tiplerin yinelemesiz verim denemeleri sonucunda tip sayısı 20'ye kadar düşmüştür. Toplam 37 melez birey üzerinde bitki başına verim, ortalama meyve ağırlığı, tat, aroma, SÇKM, asitlik, koku, meyve eü sertliği, meyve iç ve dış rengi,X meyve şekli ve görünüş bakımından değerlendirmeler yapılmıştır. Bu 37 adet melez tip üzerinde yapılan çalışmalar yoğunluk kazanmalı ve daha sonraki yıllarda gerek bu ve gerek yeni çeşitlerle melezlerine çalışmalarına devam edilmesinde büyük yararlar vardır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT The experiments were carried out 2 years during 1993-94 and 1994-95 at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova, In the first part of the experiment the works were worked out on the 9 cv. candidates (475/04, 475/3, 477/1, 477/2, 477/3, 488/1, 489/A, 496/A and 502/B) obtained from earlier crossings. In these plants precocities, yields/plants, berry quality characteristics such as size, TSS, acidity, aroma, appearence, berry firmness, skin and flesh color, shape, calyx size and easiness of ite removal, achen color and position were studied. During 1993-94 No: 475/04, 476/2 and 489/A and in 1994-95 No. 477/2 and 477/3 were found promising cv. candidates. From the yield and some of the quality characteristics stand point these cv. candidates were found similar to those of known cultivars. However, the aromatic compounds of the hybrids' berries were found superior but their yields/plants were lower than the known cultivars. In the second and third parts of the investigations 8500 seedlings obtained from different crossings during 1992 were evaluated and out of them 50 promising types were selected. After running yield experiments with single replicate of these 50 types the number reduced to 24 in the first year and to 1 7 in the second year. On the other hand seeds of various crossings were sown in 1993 and 6500 seedlings were obtained. By the evaluation of these seedlings 61 promising types were selected. After running single plant's yield experiments with single replicate the number 61 reduced to 20.XII In the last part of the experiments the yields per plants, average berry weights, tastes, aromas, TSS, spellings, berry firmness, skin and flesh colors, berry shapes and appearances of the 17+20=37 cv, candidates were studied. It is suggested that the works on these 37 cv. candidates should be continued and during the following years crossings between both these cv candidates and new cultivars should not be neglected.