Bilgisayar ağları bağlanma modelleri ve araçları
Network linkage patterns and tools
  1. Tez No: 85887
  2. Yazar: SELİM SUNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
BİLGİSAYAR AĞLARI BAĞLANMA MODELLERİ VE ARAÇLARI (Yüksek Lisans Tezi) Selim SUNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1999 ÖZET Yüzyılımıza adını veren bilgi ve bilgi işlem teknolojisi her geçen gün daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Bilginin sistemli olarak düzenlenmesi, saklanması, işlenmesi, iletilmesi, gerektiğinde yeniden ulaşılması ve kullanılması Bilgisayar sayesinde gerçekleşmektedir. Bilgisayarın kendi aralarında haberleşmeleri, veri aktarmaları için aralarında kurulan bağlantıya ağ denir ve ağların önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu çalışmada bilgisayar haberleşme sistemleri, bilgisayarlar arası bağlantı ve ağ sistemleri. OSI referans modeli ve network katmanları, yerel alan ağları ve ethernet ile token- ring networklerinin birbirine bağlanması ele alınmıştır. Bilim Kodu Sayfa adedi Tez Yöneticisi 51024 79 Yrd. Doç. Dr. Mine AKTAŞ
Özet (Çeviri)
NETWORK LINKAGE PATTERNS AND TOOLS (M. Sc. Thesis) Selim SUNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE FEBRUARY 1999 ABSTRACT Knowledge and functional knowledge technology that name our century is developing in a faster way every passing day. The systematically arrangement, maintaining, processing, communicating, reaching again when needed and using of knowledge have been actualized by way of computer. The communication of computer among themselves, and the link established among themselves in order to trnsfer datum are named net and the importance of these nets is increasing even more by even- passing day. In this stud}', computer communication systems, connection among computers and net systems, OSI refrence pattern and network layers, local area network and ethernet. also connecting token - ring networks to each other have been dealt with. Science Code Page Number Adviser 51024 79 Asst. Prof. Dr Mine AKTA?