BDS 701 kilit denetim konularının bağımsız denetçi raporunda bildirilmesi: Kamuyu aydınlatma platformunda yayımlanan 2017-2018 yılları bağımsız denetçi raporlarının incelenmesi
BDS 701 communicating key audit matters in the independent auditor's report: Review of independent auditor's reports of the years 2017-2018 published in the public disclosure platform
  1. Tez No: 581226
  2. Yazar: ZEYNEP KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ekonomilerin küreselleştiği, teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada sermayenin de hızla el değiştirebiliyor olması yeni ihtiyaçları da beraberinde getirmiştir. Bu noktada denetim mesleğine duyulan ihtiyaç artmış, denetim raporları ile ilgilenen taraflar çoğalmıştır. Denetimin kalitesi ve denetim raporlarına duyulan güvenin artması için Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları Kurulu (IAASB) tarafından düzenlenen Uluslararası Denetim Standartları (UDS), Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) tarafından yayımlanmıştır. İhtiyaçlar doğrultusunda zaman içerisinde güncellenen standartlara yeni standartlar eklenmiştir. Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) ile IFAC arasında imzalanmış olan telif hakkı sözleşmesi kapsamında UDS'lerin Türkçe'ye tercümesi yapılarak, Bağımsız Denetim Standartları (BDS) olarak Türkiye'de de yayımlanmıştır. UDS/BDS 701 Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetçi Raporunda Bildirilmesi standardı dünyada ilk olarak 15.12.2016 ve sonrasında başlayacak hesap dönemlerine ait finansal tabloların denetiminde uygulanmıştır. Ülkemizde kademeli olarak borsada işlem gören şirketlerin 01.01.2017 ve sonrasında başlayacak hesap dönemlerinin denetiminde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre denetime tabi şirketlerin 01.01.2018 ve sonrasında başlayacak hesap dönemlerinin denetiminde uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) bildirimde bulunmuş olan şirketlerin bağımsız denetçi raporları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. 2017 yılı için 500 şirkete ait 926 kilit denetim konusu (KDK), 2018 yılı için 12.03.2019 tarihi itibariyle bildirimde bulunmuş olan 478 şirkete ait 860 KDK incelenmiştir. Sektörler ve denetim firmaları dikkate alınarak, 2017 ve 2018 yılları karşılaştırılmıştır. Şirketlerin yaklaşık %60'ının“Dört Büyükler”olarak bilinen denetim firmaları tarafından denetlendiği, en çok şirketin bulunduğu sektörlerin sırasıyla mali kuruluşlar ve imalat sanayi olduğu; hasılat, ticari alacaklar, yatırım amaçlı gayrimenkuller, maddi duran varlıklar ve stokların ise en çok bildirilen KDK olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world where economies are globalized and technology is rapidly developing, capital has also been able to change hands quickly and this has brought new needs. At this point, the need for the audit profession has increased and the parties interested in the audit reports have increased. The International Standards on Auditing (ISA), issued by the International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB), has been published by the International Federation of Accountants (IFAC). In line with the requirements, new standards have been added to the standards updated over time. Under the copyright agreement signed between the Public Oversight Authority (KGK) and IFAC, ISA have been translated into Turkish, Turkish Independent Auditing Standards (BDS) has been published in Turkey. In the worldwide, ISA / BDS 701 Communicating Key Audits Matters in the Independent Auditor's Report was firstly applied in the audit of the financial statements of the accounting periods started 15.12.2016 and thereafter. In our country, it has been gradually started to be applied in the audit of companies listed in the stock exchange for the periods started 01.01.2017 and thereafter and to be applied in the audit of companies subject to audit under Turkish Commercial Code No. 6102 for the periods started 01.01.2018 and thereafter. In this study, independent auditor's reports of the companies that have notified Public Disclosure Platform (KAP) were analyzed with content analysis method. For 2017, 926 Key Audits Matters (KAM) of 500 companies were examined and 860 KAMs of 478 companies that were reported to KAP as of 12.03.2019 for the year 2018 were examined. Considering the sectors and audit firms, 2017 and 2018 were compared. Approximately 60% of the companies are audited by audit firms known as“Big Four”, the sectors where most companies are located are financial institutions and manufacturing industry, respectively; revenue, trade receivables, investment property, tangible fixed assets and inventories were determined to be the most reported KAM.