Transkripsiyon sanatına genel bir bakış ve Sergey Rahmaninov'un bu alandaki yapıtlarının incelenmesi
an overview of the art of transcription and an analysis of transcriptions composed by Sergei Rachmaninoff
  1. Tez No: 581228
  2. Yazar: BAŞAR CAN KIVRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN AYBULUS
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, geçmişten günümüze transkripsiyon sanatını ve Sergey Rahmaninov'un solo piyano için transkripsiyonlarını çeşitli açılardan inceler. İlk bölümde transkripsiyon sanatının tarihsel gelişimi incelenir, farklı dönemlerden bestecilerin önemli piyano transkripsiyonlarına genel bir bakış sunulur. İkinci bölümde yazar, Sergey Rahmaninov'un hayatı ve müzikal diliyle ilgili detaylı bilgiler verir. Üçüncü bölüm, Rahmaninov'un farklı bestecilerin eserleri üzerine bestelemiş olduğu transkripsiyonlara yoğunlaşır. Bölümün başında Rahmaninov'un bestelemiş olduğu tüm transkripsiyonların kronolojik olarak sıralandığı bir liste verilmiştir. Rahmaninov'un müzikal dilinin farklı dönem ve stilden bestecilerin eserleri üzerindeki yansımasının incelenmesi tezin ana sorunudur. Bununla beraber bestecinin kendine özgü müzikal dili ve piyano tekniğine olan yaklaşımı, piyano transkripsiyonları aracılığıyla incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse from various angles the art of transcription from past to present, and the transcriptions for solo piano composed by Sergey Rahmaninoff. The first chapter deals with the historical development of the art of transcription and renders a general view of significant piano transcriptions by composers of various eras. In the second chapter detailed information of the life and musical language adopted by Sergey Rahmaninoff is presented. The third chapter centers on transcriptions composed by Rahmaninoff in which he has undertaken works by various composers and also contains a chronological list of all transcriptions he has composed. The main theme of this thesis focuses on the reflection of Rahmaninoff's musical language on works of composers belonging to different periods and who have adopted different musical styles. In addition, the typical musical language practiced by the composer together with his approach to the piano technique have been analysed through his piano transcriptions.