Kazan Tatar şairi Abdülcebbar Kandalıy'ın şiirleri (giriş-inceleme-metin-Aaktarma)
Poems of Kazan Tatar poet Abdülcebbar Kandalıy (introduction-analysis-text-translation)
  1. Tez No: 683890
  2. Yazar: İSMAİL YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Abdülcebbar Kandalıy, XIX. yüzyıl Tatar edebî sahasında sanatını icra etmiş mühim bir molla-şairdir. Altmış üç yıllık hayatı boyunca şiirle meşgul olmaya çalışan Kandalıy, şiirlerinde devrin tüm özelliklerini yansıtmayı başarmıştır. Tatar şiirine getirmiş olduğu yenilikler ve ilk defa geniş bir biçimde aşk mefhumunu şiirlerinde işlemesi onu diğer şairlerden ayıran en temel özelliğidir. Lirizm, adeta onun şiirlerinde yeniden hayat bulur. Şair, bunu yaparken de kendi millî kaynaklarından istifade eder. Onun sevgili tasavvurunu Tatar kızları oluşturur. Arapça ve Farsçada yetkinliği olan şair, Tatarcayı kullanmakta da oldukça mahirdir. Şiirlerinde, Tatar sözlü kültürünün ürünlerini fazlaca kullanmaya çalışır. Bu yönüyle halkın içinden çıkmış gerçek bir Tatar edibidir. Çalışmamızın ana kahramanı olan Abdülcebbar Kandalıy'ın daha iyi anlaşılabilmesi adına onun içinde yaşamış olduğu XIX. yüzyıl Tatar edebî sahası genel hatlarıyla yansıtılmıştır. Seçilen yüz on dört şiiri muhteva, dil, üslup ve şekil özellikleri bakımından incelenerek şairin sanatı hakkındaki tavrı ortaya konulmuştur. Transkripsiyon alfabesiyle verilen şiirlerin takip eden sayfalarda Türkiye Türkçesine aktarılmış şekli de verilmiştir. Abdülcebbar Kandalıy'ın sanatını anlamak için hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdülcebbar Kandalıy is an important mullah-poet who performed his art in the 19th century Tatar literary field. Kandalıy, who tried to engage in poetry throughout his sixty-three years of life, succeeded in reflecting all the characteristics of the period in his poems. The innovations he brought to Tatar poetry and his first extensive use of the concept of love in his poems are the main features that distinguish him from other poets. Lyrism almost comes to life again in his poems. While doing this, the poet makes use of his own national resources. Tatar girls form his beloved imagination. The poet, who has proficiency in Arabic and Persian, is also very adept at using Tatar. In his poems, he tries to overuse the products of Tatar oral culture. In this respect, it is a real Tatar literary work that came out of the people. In order to better understand Abdülcebbar Kandalıy, the main hero of our study, the 19th century Tatar literary field in which he lived has been reflected in general terms. The poet's attitude towards his art was revealed by examining one hundred and fourteen selected poems in terms of content, language, style and form. The poems given in transcription alphabet are also given in the following pages as translated into Turkey Turkish. In order to understand Abdülcebbar Kandalıy's art, information is given about his life, literary personality and works.