Kaflı kafsız entübasyon uygulanan yenidoğanların bakımında enteral beslenmenin değerlendirilmesi
Evaluation of enteral nutrition in newborn intubated with cuffed and cuffless tube
  1. Tez No: 581243
  2. Yazar: BUSE DUYGU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yenidoğan solunum fizyolojisi yetişkinlerden farklıdır. Uygun endotrakeal tüp ile entübasyon sağlanması bebek hastalarda havayolu yönetimi ve iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Bu çalışma kaflı ve kafsız entübasyon tüpü uygulanan yenidoğanların bakımında, enteral beslenmenin değerlendirilmesi amacı ile kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma evrenin İstanbul'da bir Üniversitesi Hastanesi'nin Kardiyovasküler Cerrahi Yoğunbakım ile Yenidoğan Yoğunbakım Ünitelerindeki yenidoğanlar, örneklemini ise 47 kaflı, 82 kafsız tüp ile entübasyon uygulanan toplam 129 yenidoğan bebek oluşturdu. Veriler toplam 53 soruluk“kaflı kafsız tüp ile entübasyon uygulanan yenidoğanların bakımında enteral beslenmenin değerlendirilmesi”adlı anket formu kullanılarak toplandı. Kaflı entübasyon tüpü uygulanan bebeklerin enteral beslenme ve hemodinamisinin olumlu yönde etkilendiği, iki entübasyon tüpününde uygulandığı bebeklerin tamamına verilen bakımda kaflı entübasyon tüpü kullanılan bebeklerde daha etkin bakım verildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Neonatal respiratory physiology is different from adults. Ensuring intubation with appropriate endotracheal tube is very important for airway management and healing process infant patients. Study planned cross-sectionally to evaluate enteral nutrition in care of newborns with or without cuffed intubation tube and consisted of a total of 129 newborn intubated with 47 cuffed and 82 cuffless tubes in Cardiovascular Surgery Intensive Care and Neonatal Intensive Care Unit of University Hospital in Istanbul. Data were collected using questionnaire called ''Evaluation of enteral nutrition in care of newborns who were intubated with cuffed or cuffless tube'' with total of 53 questions. Enteral feeding and hemodynamics of cuffed tubes were positively affected, two tubes were applied to all babies and cuffed tubes were used to provide more effective care.