Öğretim elemanlarının inovasyon yeterliliklerinin incelenmesi(Kafkas Üniversitesi örneği)
Determination of perceptions of teaching staff on internationalization in higher education
- Tez No: 581249
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnovasyon, bölgesel, ulusal ya da uluslararası boyutta rekabet üstünlüğü elde etmek, gelişmeyi ve kalkınmayı sağlamak için yapılan, ekonomik ve toplumsal yarar sağlayan yenilenme sürecidir. Bu yenilenme sürecinde yükseköğretim kurumlarının küreselleşmenin berberinde getirdiği rekabet ortamına ve çağın gereklerine ayak uydurabilmek için inovasyon konusunda üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Bu bağlamda da inovasyon yeterliliğine sahip öğretim elemanlarına ihtiyacı vardır. Üniversite sektöründe öğretim elemanlarının yükseköğretimde inovasyon için ihtiyaç duyduğu yeterlilikler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle, bu tez, üniversite öğretim kadrosunun ihtiyaç duyduğu inovasyon yetkinlik alanlarını ve yeterliliklerini sunarak bu literatür açığına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının inovasyon yeterliliklerini ve inovasyona yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla araştırmada araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öğretim Elemanlarının İnovasyon Yeterlilikleri Ölçeği”ile“Görüşme Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 öğretim yılında Kafkas Üniversitesi'nde görev yapan 872 öğretim elemanı, araştırmanın örneklemini ise 284 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırma karma yöntemle ve tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretim elemanlarının yenilikçi, bilgi üretme ve yayma, ortak ağ kurma, yükseköğrenimi tasarlama ve girişimcilik yeterliliklerine orta seviyede sahip oldukları saptanmıştır. Ayrıca öğretim elemanlarının inovasyon yeterliliklerine ilişkin görüşlerinde cinsiyet, unvan, yaş, medeni hal, eğitim durumu, fakülte, kıdem ve alanlara dağılımda anlamlı fark olmadığı fakat ölçeğin girişimcilik boyutunda öğretim elemanlarının mesleki kıdemlerine göre girişimcilik algıları arasında anlamlı bir fark gözlemlenmiştir. Yine araştırmadan alınan sonuçlara göre tüm öğretim elemanlarının yükseköğretimde inovasyonu gerekli ve önemli gördüğü saptanmıştır. Ayrıca öğretim elemanlarının“aşırı iş yükü, vakit yetersizliği, yeterli bütçenin olmaması, uygun ortam, koşul ve kültürün olmaması”gibi nedenlerden dolayı bilgi üretme ve yayma, ortak çalışma, yeni bilgi ve teknolojileri kullanma ve girişimcilik boyutlarında sıkıntı yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation is a process of renewal that provides economic and social benefits in order to gain competitive advantage, development and development at regional, national or international level. In this renewal process, higher education institutions should do their part in innovation in order to keep up with the competitive environment and the requirements of the era. In this context, there is a need for faculty members who are capable of innovation. Little is known about the qualifications needed by faculty members for innovation in higher education in the university sector. Therefore, this thesis aims to contribute to this literature gap by presenting the innovation competence areas and competencies required by the university teaching staff. The aim of this research is to examine the qualifications of the academic staff in higher education institutions and their views on innovation. For this purpose, araştırmacı Innovation Proficiency Scale of Academic Staff“and”Interview Form lanan which were adapted to Turkish by the researcher were used as data collection tools. The population of the research consists of 872 faculty members working at Kafkas University in 2018-2019 academic year and the sample of the research consists of 284 faculty members. The research was carried out by using mixed method and screening model. As a result of the research, the faculty members have innovative, medium level knowledge and knowledge generation, networking, designing higher education and entrepreneurship. Again, according to the results of the study, it was determined that some of thei nstructors defined innovation as reform,change by some of the lecturers considered innovation in higher education as necessary and important. In addition, it was found that the instructors experienced difficulties in producing and disseminating information, collaborating, using new knowledge and technologies, and entrepreneurship dimensions due to reasons such as excessive workload, lack of time, lack of adequate budget, lack of suitable environment, condition and culture