Çocukluk çağı travmaları ile çocuk ve ergenlerde major depresif bozukluk arasındaki ilişkide erken dönem uyumsuz şemaların aracı rolü
The mediating role of early maladaptive schemas in the relation between childhood trauma and major depressive disorder in children and adolescents
  1. Tez No: 581250
  2. Yazar: EMRAH TATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA GÜLEN ŞİŞMANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve amaç: Major depresif bozukluk (MDB) çocukluk çağı travmalarına eşlik edebilen bir psikiyatrik bozukluktur. Erken dönem uyumsuz şemaların ise erken çocukluk döneminden itibaren geliştiği bilinmektedir. Bu araştırmada; çocuk ve ergenlerde, çocukluk çağı travmaları ile major depresif bozukluğun ilişkisinin erken dönem uyumsuz şemalar bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya yapılandırılmış klinik görüşmeyle MDB tanısı koyulan 10-16 yaş arası 45 çocuk ve ergen dahil edilmiştir. Katılımcılara; sosyodemografik bilgi formunun yanısıra, depresif belirtilerin şiddetini ölçmek için Çocuklar için Depresyon Ölçeği, çocukluk dönemi travmalarını sorgulamak için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve erken dönem uyumsuz şemalarını belirlemek için Çocuk ve Ergenler için Erken Dönem Uyumsuz Şema Ölçekler Takımı uygulanmıştır. Bulgular: Çocukluk çağı travması olan grubun kopukluk ve reddedilmişlik şema alanı ve kusurluluk/utanma, duygusal yoksunluk, başarısızlık, yapışıklık/gelişmemiş benlik, kendini onaylamama, onay arayıcılık şemaları olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Katılımcıların çocukluk çağı travmalarının kopukluk ve reddedilmişlik şema alanı ve kusurluluk/utanma, duygusal yoksunluk, başarısızlık, kendini onaylamama şemalarıyla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca depresyonun şiddeti ile kopukluk ve reddedilmişlik, zedelenmiş özerklik ve performans, zedelenmiş sınırlar, başkalarına yönelimlilik, aşırı tetikte olma ve baskılama/ketleme şema alanları ve kusurluluk/ utanma, kuşkuculuk ve kötüye kullanılma, duygusal yoksunluk, terk edilme ve tutarsızlık, başarısızlık, bağımlılık/yetersizlik, yetersiz özdenetim, kendini onaylamama, cezalandırıcılık şemaları arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Sonuç: MDB tanılı çocuk ve ergenlerde kopukluk ve reddedilmişlik, zedelenmiş özerklik ve performans şema alanları çocukluk çağı travmaları ile ilişkili bulunmuştur. Bulguların genellenebilmesi için prospektif desende ve daha geniş örneklemde yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Major depressive disorder (MDD) is a psychiatric disorder that may accompany childhood traumas. It is known that early maladaptive schemas developed from early childhood. The aim of this study is to investigate the relationship between childhood trauma and major depressive disorder in the context of early maladaptive schemas in children and adolescents. Material and method: 45 children and adolescents aged between 10-16 years diagnosed with MDD by structured clinical interview were included in the study. In addition to the sociodemographic information form, the participants were administered the Children's Depression Inventory to measure the severity of depressive symptoms, the Childhood Trauma Questionnaire to assess childhood traumas, and the Early Maladaptive Schema Questionnaires Set for Children and Adolescents. Results: In the group with childhood trauma, disconnection and rejection schema domain and defectiveness/shame, emotional deprivation, failure, enmeshment/ undeveloped self, self disapproval, approval seeking schemas were found to be significantly higher than those without. It was found that the trauma of childhood trauma of the participants showed a statistically significant positive correlation with the disconnection and rejection schema domain and defectiveness/shame, emotional deprivation, failure, and self disapproval schemas. In addition, a positive correlation was found between the severity of depression and disconnection and rejection, impaired autonomy and performance, other-directedness, overvigilance and inhibition, impaired limits schema domains and defectiveness/shame, mistrust/abuse, emotional deprivation, abandonment/instability, failure, dependence/incompetence, insufficient self-control, self disapproval, punitiveness sechemas. Conclusion: In children and adolescents with MDD, disconnection and rejection, impaired autonomy and performance schema domains were associated with childhood traumas. In order to generalize the findings, studies with prospective designs and larger samples are needed.