Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda kazanç devri yaptırımı
Restitution sanction in The Law on Intellectual and Artistic Works
  1. Tez No: 581338
  2. Yazar: MERVE ÖZESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızın konusu 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 70. maddesinin son fıkrasında düzenlenmiş olan kazanç devri yaptırımıdır. Çalışmamız kapsamında kazanç devri talepli bu davanın hukuki niteliği, koşulları, sonuçlarının neler olduğu incelenmektedir. Bu kapsamda gerçek olmayan vekâletsiz iş görme kurumunun hukuki niteliğini irdeleyen teorilere, bu kurumun unsurlarına ve sonuçlarına yer verilmektedir. FSEK'de düzenlenmiş olan diğer hukuk davalarının da incelendiği çalışmamızda kazanç devri talebinin diğer hukuk davalarına ilişkin talepler ile karşılaştırmalı olarak daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır. Söz konusu davaların koşulları ve sonuçları karşılaştırılırken, bu çerçevede mevcut hukuki düzenlemelerle birlikte doktrindeki tartışmalara ve ilgili Yargıtay kararlarına yer verilmektedir. Özellikle kanunun uygulamasının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Yargıtay kararlarına geniş şekilde yer ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is restitution sanction which is regulated in the article 70/III of the law on Intellectual and Artistic Works no 5846. Within the scope of our study the legal nature, clauses, conclusions of that restitution requested lawsuit are examined. In this context clauses, conclusions and theories scrutinized of the legal nature of notional negotiorum gestio are included. In our study, which examined the other civil lawsuits regulated in the law on Intellectual and Artistic Works too, it is aimed to better understand of the request of restitution in comparison with requests relating to other lawsuits. While making that comparison of the lawsuits' clauses and conclusions, current legal arrangements with discussions on doctrine and related supreme court decisions are also included. Especially on the purpose of clarify the implementation of the law, in our study we gave wide coverage to the supreme court decisions.