Okulöncesi dönem çocuklarının toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının sosyal problem çözme becerileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of gender stereotypes of preschool children on social problem solving skills
- Tez No: 581340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİRE KARABAY OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, okulöncesi dönem çocuklarının toplumsal cinsiyet kalıp yargıları ile kişiler arası problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. 5-6 yaş grubundan 120 okulöncesi dönem çocuğu örneklemi oluşturmaktadır. Araştırma İzmir il merkezinde yer alan MEB'e bağlı anaokulu ve anasınıflarında, gerekli izinler alınarak uygulanmıştır. Çocukların toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını ölçmek için“Toplumsal Cinsiyet Kalıp Aracı Yargılarını Ölçme Aracı”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocukların Çeşitli Becerilere Yönelik Görüşlerini Değerlendirme Aracı”kullanmış, çocukların kişiler arası problem çözme becerilerini ölçmek için ise“Okulöncesi Kişiler Arası Problem Çözme Testi (OKPÇ)”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ise, okulöncesi dönem çocuklarının toplumsal cinsiyet kalıp yargısı olmayan çocukların puanları ile kişiler arası problem çözme beceri düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Diğer bir ifade ile toplumsal cinsiyet kalıp yargısına sahip olmama durumu arttıkça kişiler arası problem çözme beceri düzeyi de artmaktadır. Bir diğer bulgu ise; çalışmaya dahil olan çocukların, genel olarak toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına sahip oldukları da saptanmıştır. Çocukların sahip oldukları bu kalıp yargılar, kadın ve erkeğin becerileri, görevleri, meslekleri ve oyuncakları boyutunda yoğun iken, oyunlar boyutunda daha az olduğu görülmüştür. Özetle bulgular bize, çocukların toplumsal cinsiyete yönelik kalıp yargılarının oluşmaması durumunda daha esnek düşünebildiklerini ve problemler karşısında daha fazla çözümler üretebildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between gender stereotypes and interpersonal problem solving skills of preschool children. 120 preschool children from 5-6 years age group constitute the sample. The study was conducted in kindergartens and kindergartens located in İzmir city center and connected to National Education with the necessary permissions. To measure gender stereotypes of children“Social Gender Stereotypes Assessment Instrument”and developed by the researcher“Social Gender Stereotypes Evaluation Instrument”used, to measure children's interpersonal problem-solving skills“Preschool Interpersonal Problem Solving Skills (PIPS)”used. The findings showed a positive correlation between the scores of preschool children without gender stereotypes and their interpersonal problem solving skills. In other expression, as the lack of gender stereotypes increases, the level of interpersonal problem solving skills increases. Another finding; The children included in the study were found to have gender stereotypes in general. While these stereotypes of children are intense in terms of skills, duties, professions and toys of women and men, it is seen that they are less in games. In summary, the findings show that children can think more flexibly and produce more solutions to problems in the absence of gender stereotypes.