Nevbahtî'nin Fıraku'ş-şîa adlı eserine göre şîa ve görüşleri
Shia and it's opinions according to nevbahti's book called Firaku's-shia
  1. Tez No: 581341
  2. Yazar: MAHMUT SİNAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Nevbahtî'nin Fıraku'ş-Şîa adlı eserindeki Şiî fırkaların tevhid, nübüvvet, imâmet, meâd, adalet ile ilgili görüşleri ve İbadet esasları bağlamında incelenmesi ve anlaşılması amacıyla hazırlanan bu çalışma, fırkaların dini inançlarını ve uygulamalarını objektif olarak ele almaktadır. Eserde adı geçen fırkalar ve bu fırkaların imamları incelendiğinde, Şîa mensuplarının kendi içlerinde birçok konuda temel dayanakları olan İmâmet dahil hemen hemen hiçbir görüşlerinde ortak fikre sahip olmadıkları, hatta birbirlerini tekfirle itham ettikleri görülmektedir. Bütün bu farklı fikir ve yorum farklılıklarında, imâmet bağlamında insan unsuru üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Diğer taraftan Şiî düşüncenin ortaya çıktığı döneme, dönemin şartlarına, çevre faktörüne, örf, adet ve geleneklere göre değişiklik gösterdiğini ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared to examine and understand the Shiite parties in the work of Firaku's-Shia in Nevbahtî and the opinions of tawhid, prophethood, imamat, mead, justice and principles of worship considers the religious beliefs and practices of the sects objectively. When the imams of these parties are examined, it is observed that the members of Shia have different opinions on many subjects within themselves, and they have no common opinion in almost any opinion, including the Imamat, which is the basic basis, and even they accuse each other of takfeer. In all these different ideas and interpretations, he focuses on the human element in the context of imamat. On the other hand, it is possible to state that Shiite thought changed according to the period, the conditions of the period, environmental factor, customs and traditions.