Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinde korku
Fear of Anatolian field folk story
  1. Tez No: 581346
  2. Yazar: TUĞBA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Korku, beklenmedik bir anda meydana gelen bir olaydır. Gerçek veya gerçek olmayan bir olay karşısında ortaya çıkan ani, duygusal ve fiziksel bir tepkidir. Korku, insanın varoluşundan bu yana onun metafizik dünyasında gelişip fizik dünyasındaki yaşamını şekillendiren bir itici güç ve yaşam destek ünitesi rolü oynamaktadır.“Anadolu Sahası Halk Hikâyelerinde Korku”adlı bu çalışmada halk hikâyelerindeki örnekler üzerinde durulmuştur. Bu örneklerden yola çıkarak korku ve korku çeşitlerinin hikâyenin olay örgüsünü oluşturan omurgalardan bir tanesi olduğu görülmektedir. Bu korkuların temel kaynağını ölüm korkusunun oluşturduğunu ve bu korkuya da kaybetme korkusunun eşlik ettiği yadsınamaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Fear is an incident that occurred unexpectedly. It emerged in the face of real or non-occurrence of sudden, emotional and physical response. Horror, since human existence and life is a driving force in shaping the life of his metaphysical world develop support unit plays the role of the physical world.“Field of the Anatolian Folk Tales Horror”has focused on examples of folk tales in this study. This example of the kind of fear and horror Based seems to be one of the backbone of the plot of the story. This fear has created the fear of death and the main source of undeniable accompanied by the fear of losing this fear is real.