Örgütsel bağlılığın örgütsel performansa etkisi: Kastamonu Sosyal Güvenlik Kurumu örneği
The effect of organizational commitment on organizational performance: The case of Kastamonu Social Security Institution
- Tez No: 581362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütsel bağlılık özellikle sosyal bilimler alanında oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Gerek özel sektörde gerek kamusal alanda çalışanların üzerinde ortaya çıkan sonuçlarda etkili olabilmektedir. Bu çalışmanın konusunu örgütsel bağlılığın örgütsel performans üzerindeki etkisi oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümde örgütsel bağlılık kavramsal ve kuramsal çerçevede ele alınmıştır. İkinci bölümde ise örgütsel performans kavramsal ve kuramsal çerçevede incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örgütsel bağlılığın örgütsel performans üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada Kastamonu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nde çalışan personelin örgütsel bağlılık düzeylerinin örgütsel performans üzerindeki etkisini ölçebilmek amaçlanmıştır. Araştırma Kastamonu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nde görev yapan 75 kişilik bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak ise anket tekniği bire bir görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Araştırmanın analiz aşamasında bağımsız değişkenler için betimsel istatistiksel hesaplamalar yapılmıştır. Sorulara ilişkin toplanan veriler SPSS 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda; örgütsel bağlılık ile örgütsel performans arasında pozitif yönlü ilişkinin bulunduğu, demografik-sosyal özellikteki faktörler ile örgütsel bağlılık arasında ilişki bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in social sciences field, organizational commitment has become very an important consept. It has been affective on revealed results on personnel in private sector and public sector. Topic of this studying has constituted effect on organizational performance of organizational commitment. At first part of studying, organizational commitment has been handled in a cognitive and hypothetic framework. At third part, ıt has been searched effect on organizational performance of organizational commitment. At this studying, it has been aimed to measure effect on organizational performance of organizational commitment levels of personnel in Kastamonu Provincial Directorate of Social Security Institution. The searching has been realised on a seventy five person sample in Kastamonu Provincial Directorate of Social Security Institution. Questionnaire technique has been implemented in one on one interview technique as data acquisition method. It has been done descriptive statistical calculation for indepented variable at analysis stage of searching. Data collected has been analysed with the SPSS 23.0 packaged software. As a result of this analysis and evaluation, it has been founded relation between organizational commitment and organizational performance. It hasn't been founded positive relation between organizational commitment and factor in demographical social characteristic.