An investigation on direct free cooling potential of climate in key cities of Turkey
Türkiye'nin belirli illerinde iklimin serbest soğutma potansiyeli üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 581378
  2. Yazar: CEVAT MUTLU TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Geçtiğimiz on yılda veri merkezleri dünyanın ürettiği elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde ikisini kullandılar ve bu enerjinin üretiminde tüketilen kaynakların ve oluşan emisyonların sorumlusu oldular. Hava koşullarının çalıştırılan IT ekipmanının soğutma ihtiyaçlarıyla örtüştüğü zamanlarda kullanılabilen iklimin serbest soğutma potansiyeli, hem enerji ve kaynak tasarrufu yapılabilmesini hem de ilintili emisyonların azaltılabilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş illeri olan Istanbul, Ankara ve Izmir illeri ile kullanılabilir veri merkezi alanını yaklaşık iki katına çıkartacak yatırımlar yapılması beklenen Konya ve yıl boyunca soğuk bir iklim gözlemlenen, yüksek rakımlı Erzurum illerinde iklimin serbest soğutma potansiyeli geçmiş ve gelecekteki iki farklı periyod için araştırılmış ve serbest soğutma potansiyelleri iller içinde ve arasında her iki periyod için de karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada raporlanan bulguların değişen iklim çerçevesinde politika ve yatırım yapma süreçlerini etkilemesi beklenir. Amaç, Türkiye'nin belirli illerinde görülen iklime uyumlu, verimli ve sürdürülebilir veri merkezi işletmeleri tesis edilerek sera gazı emisyonlarının azaltılması ve kalkınmanın arttırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Data centers operating throughout the globe demanded up to 2% of world's electricity generation in the last decade, and they were responsible for the associated emissions and resources. There exists a potential of climate for times weather parameters comply with the environmental needs of our state of the art IT equipment, when the energy demand for cooling is offloaded to ambient air and both energy savings and reduction in emissions are realized, in so called Direct Free Cooling (DFC) mode of operation. In this research, the direct free cooling potential of climate is investigated for the top socio- economically developed cities of Turkey, namely Istanbul, Ankara, and Izmir along with the city of Konya that is planned to almost double the data center whitespace area of Turkey, and Erzurum as the representative of a city with year-round cold ambient air temperatures and high elevation, in two different periods of time, a control period in the past and a subject period in future. The DFC potentials calculated for both periods of each city are compared within and between cities. The findings reported in this research should affect policy and investment making processes due to changing climate. The aim is to establish sustainable and efficient data center operations in harmony with the climate of Turkey's key cities, leading to lesser green house gas emissions and more development.