Bartın kenti örneğinde cadde peyzajı tasarımı üzerinde bir araştırma
A research on the streetscape desing in Bartın city
  1. Tez No: 581388
  2. Yazar: BAYRAM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tezin ana konusu olarak seçilen Bartın Çayı kıyısındaki yaklaşık 1400 m uzunluğundaki Kanlıırmak Caddesi halkın akarsu kıyısına erişebildiği önemli kamusal yeşil alanları ve geleneksel kent dokusu izlerini taşıyan geleneksel Bartın evlerinin bulunduğu özellikli bir caddedir. Bu evler geleneksel mimarilerinin yanısıra bahçeleri ile de önem taşımaktadır. Aynı zamanda Bartın Çayı ile Kanlıırmak Caddesi arasında bulunan yeşil alan I. Derece Doğal Sit alanı statüsündedir. Bu tez çalışmasında, (i) Kanlıırmak Caddesi'ne yönelik doğal ve kültürel peyzaj özelliklerinin saptanması, (ii) alana ilişkin mekânsal analizler, (iii) kentsel tasarım kalite kriterlerinin değerlendirilmesine yönelik uzman görüşü değerlendirmesi, (iv) zonlama ve zonlara ilişkin Kanlıırmak cadde peyzajı tasarım önerisine yönelik sorun, olanak ve öneriler, (v)“Kanlıırmak Cadde Peyzajı Tasarım Önerisi”geliştirilmiştir. Sonuçta, Kanlıırmak Caddesi'nin yaya ve trafik güvenliği esaslı planlanması ve tasarımı cadde peyzajının geleneksel gelişimi üzerinde etkili olduğu vurgulanmıştır. Kentsel yaşam kalitesini artırmak amacıyla, cadde peyzajının işlevsel, estetik, ekolojik ve ekonomik yönden iyileştirilmesine yönelik Kanlıırmak Cadde Peyzajı Tasarım Projesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kanlıırmak Street selected as the main subject of the thesis stretches for about 1400 m along the Bartın River where the public may access the river side and it is a street with important public green areas as well as traditional Bartın houses that carry the traditional urban texture. These houses are also important with their traditional architecture and gardens. The green area between the Bartın River and the Kanlıırmak Street is 1st Degree Natural Protection Site status. In this thesis, (i) determination of natural and cultural landscape characteristics of Kanlıırmak Street, (ii) spatial analysis of the area, (iii) expert opinion assessment for evaluation of urban design quality criteria, (iv) the problems, opportunities and suggestions for the design proposal of Kanlıırmak Street landscape related to zoning and zones (v)“Kanlıırmak Street Landscape Design Proposal”were developed. As a result, it is emphasized that the planning and design of Kanlıırmak Street based on pedestrian and traffic safety is effective on the traditional development of street landscape. In order to improve the quality of urban life, Kanlıırmak Street Landscape Design Project has been developed to enhance the functional, aesthetic, ecological and economic aspects of street landscape.