Android işletim sistemi üzerinde çalışan bir harita paket programının geliştirilmesi
Development of a map package program on android operating system
  1. Tez No: 581389
  2. Yazar: SERCAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Haritacılıkta kullanılan, Windows, Macintosh, Linux tabanlı işletim sistemlerinde yazılmış programların hepsi bir mobil işletim sistemi olan Android platformunda da yazılıp kullanılabilir. Bu çalışmada; Android işletim sistemi üzerinde küresel uydu harita servislerini (Google Map, Yandex Map vb.) kullanarak konum ve öznitelik verisi elde etmek, bu verileri kaydetmek ve paylaşmak için bir uygulama geliştirildi. Bu uygulama JAVA kodlama dilinde ve Google Inc. tarafından uygulama geliştirme için kullanıma sunulmuş açık kaynaklı Android Studio ile yapıldı. Uygulamada harita veri sağlayıcılarından alınan koordinatlar UTM koordinat sistemine dönüştürülerek kaydedilmesi ve istediğimiz UTM koordinatlarının harita üzerindeki yerlerinin belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All of the programs used in cartography, written in Windows, Macintosh and Linux based operating systems, can also be written and used on Android platform, which is a mobile operating system. In this study, an application was developed to obtain, save and share location and attribute data using the global satellite map services (Google Map, Yandex Map, etc.) on the Android operating system. This application is available in JAVA encoding language and Google Inc. by open source Android Studio. In the application, the coordinates obtained from the map data providers are converted to UTM coordinate system and the desired UTM coordinates are determined on the map.