M-kaza bildirim
M-accident notification
  1. Tez No: 433109
  2. Yazar: MEVLÜT İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Trafik kazaları ülkemizin karşılaştığı en büyük ve en önemli sorunların başında gelmektedir. Sayıca fazla olan trafik kazalarında can kaybı ve sakatlanma yüzdesi fazla olduğundan dolayı yılda binlerce insanın ölümüne ve yüz binlercesinin de yaralanmasına neden olmaktadır. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan trafik kazaları, görüldüğü anda ilk yapılan doğrudan telefona sarılıp ilgili birimler ve kurumlar aranması işlemidir. Fakat bazen ilgili yerlere yeterli, gerekli ve doğru bilgi aktarılamadığından can kayıpları yaşanabilmektedir. Trafik kazalarında yaralanmaların kalıcı sakatlıklarla veya ölümle sonuçlanmasının en önemli sebepleri arasında olay yerine geç gelen ambulanslar ve çevredekiler tarafından kazazedeye yapılan bilinçsiz müdahaleler dizisi yer almaktadır. Bu çalışmada bir kaza meydana geldiğinde duyarlı vatandaşlarımızın telefonlarındaki yüklü olan uygulamayı açarak bir kaza bildiriminde bulunması, kaza bildirim yapan kişinin bulunduğu konumun enlem ve boylam değerlerinin otomatik olarak alınıp kazanın harita üzerinden doğrudan tespiti amaçlanmıştır. Mobil Kaza Bildirim adı verilen sistem kapsamında, Android işletim sistemi üzerinde çalışan çeşitli mobil uygulamalar ile kullanıcıların internetleri kullanılarak veya internet olmadığında SMS yoluyla kaza bildiriminin gönderilmesi sağlanmıştır. Uzak sunucudaki veri tabanında tutalan bu kaza verileri, Web sayfaları ve Android telefonlar üzerinden takip edilebilmektedir. Bu tez kapsamında Web tabanlı açık bir kaza filtreleme yönetim sistemi geliştirilmiş ve kazaların ilgili birim yetkilileri tarafından takip edilebilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are one of the most important and serious problems, our country encounters. As the percentage of injured and casualties in traffic accidents are huge in numbers, it causes thousand of people injured or dead in a year. In the situation of coming by a traffic accident that we face commonly in daily life, generally people directly use their mobile phones and call the related units. However, as the required, right and adequate information is not given to these related units, the cases may sometimes end with casualties. One of the most important reason of the casualties in car accidents is the wrong, senseless first aids performed to the victims of injuries by surrenders. In this study, the aim is to determine the exact location of the accident with its latitude and longitude that is determined automatically via the application present in the mindful citizen who tries to help the victims of the accident. With this system named as“Mobile Accident Notification”the users are aimed to send accident notification in online or via sending message when there is no internet access with the help of mobile applications that process in Android Operating System. These accident data kept in remote server are monitored on web pages or Android mobile phones. In this thesis, a web-based, open-source accident filtration system was developed and the accidents were provided to be monitored by the authorized people in related units.