Ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin ve fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası ve bilimsel sorgulama hakkındaki bilgi ve görüşleri
Middle school in-service and prospective science teachers' views and knowledge about nature of science and scientific inquiry
  1. Tez No: 581446
  2. Yazar: HATİCE AYYILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE CAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada Ortaokul Fen Bilimleri öğretmenlerinin ve Fen Bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası ve bilimsel sorgulama hakkındaki bilgi ve görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma 36 fen bilimleri öğretmeni ve 16 öğretmen adayını kapsamaktadır. Uygulamada veri toplama aracı olarak Bilimin Doğası Görüşleri Anketi, Bilimsel Sorgulama Hakkındaki Görüşler Anketi ve Demografik Özellikler Anketi kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde ve yorumlanmasında betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlara göre; çoğu Fen Bilimleri öğretmeninin“teori ve yasa farklı kavramlardır”alt boyutunda yetersiz olduğu;“bilimsel bilginin değişebilirliği”ve“bilimin öznelliği”alt boyutunda ise bilgili olduğu görülmüştür.“Veriler sonuçlarla tutarlı olmalı”alt boyutunda yetersiz oldukları;“veri ve kanıt farklı kavramlardır”ve“sorgulama sonuca etki eder”boyutunda ise bilgili düzeyde oldukları görülmüştür. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının“deney ve gözleme dayalılık”ve“teori ve yasa farklı kavramlardır”alt boyutlarında yetersiz;“Bilimsel bilginin değişebilirliği”ve“bilimin öznelliği”alt boyutlarında ise bilgili oldukları görülmüştür.“Veriler sonuçlarla tutarlı olmalı”alt boyutunda yetersiz,“veri ve kanıt farklı kavramlardır”ve“sorgulama sonuca etki eder”alt boyutlarında karmaşık bilgiye sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the knowledge and opinions of middle school science teachers and prospective science teachers about the nature of science and scientific inquiry are investigated. The study included 36 science teachers and 16 prospective teachers. Views About Nature of Science, Views About Scientific Inquiry and Demographic Characteristics Questionnaires are used as data collevtion tools. Descriptive analysis method was used to analyze and interpret the data. According to the results; majority of the science teachers were naive in“theory and law are different concepts”while they are knowledgeable in“changeability of scientific knowledge”and“subjectivity of science”sub-dimensions. They have naive views in“data should be consistent with the results”while knowledgeable in“data and evidence are different concepts”and“questioning affects the results.”Prospective science teachers were naive in“experiment and observation based science”and“theory and law are different concepts,”while they were knowledgeable in“interchangeability of scientific knowledge”and“subjectivity of science.”They are inadequate in“data should be consistent with the results,”while they have transitional views in“data and evidence are different concepts”and“inquiry affects the result”sub-dimensions.