Bir tekstil fabrikasında enerji maliyetlerinin azaltılmasına ilişkin bir uygulama
An application of reducing energy costs in a textile factory
- Tez No: 581455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İstihdam bakımından önde gelen sektörlerden olan tekstil sektöründe 1970-2000 yılları arsında hızlı bir büyüme gerçekleşmiştir. Hızlı büyüme ile birçok tekstil fabrikası açılmış ve günün şartları gereği yüksek karlar ile çalışan bu fabrikalar enerji verimliliğine gereken özeni göstermemiştir. Geçen zaman içerisinde küresel pazardaki rekabet ile fabrikalar nihai üründe maliyet azaltıcı tedbirler almak zorunda kalmıştır. Bu çalışmada yüksek yatırım bedelleri gerektirmeyen, kısa vadede kendini amorti edip kar sağlamaya başlanabilecek enerji verimliliği çalışmaları üzerinde durulmuştur. Fabrikadaki izolasyonsuz vana grupları ve sıcak hatların izolasyon çalışması yapılmış, buhar kaçakları, klima sistemi, basınçlı hava hattındaki kaçaklar, kompresörlerde verimsizliğe neden olan etmenler tespit edilmiştir. Enerji verimsizliğine neden olan bu etmenlerin yatırım maliyetleri, boşa giden enerji miktarları, bunların mali değerleri ile basit geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Bir tekstil fabrikasında gerçekleştirdiğimiz çalışmamız önemli bir ek maliyet getirmeden, her ölçekte işletmenin faydalanabilmesine uygundur. Çalışmamızın ülkemizde yüksek istihdam sağlayan tekstil sektörünün dünya ile rekabet edebilme gücüne fayda sağlayabileceği düşünülmektedir. Benzer prosese sahip diğer işletmelere yol gösterici olması ve enerji verimliliği konusunda çalışma yapabilmeleri için teşvik edici olması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the textile sector, which is one of the leading sectors in terms of employment, rapid growth was realized between 1970 and 2000. Many textile factories were opened with the help of rapid growth, but these factories, operating with high profits due to the conditions of the day, did not pay due attention to energy efficiency. With the competition in the global market, factories have had to take cost-reducing measures in the final product. In this study, energy efficiency studies that do not require high investment costs and which can pay for itself in the short term and start to make a profit are emphasized. Insulation works were made for uninsulated valve groups and hotlines in the factory and steam leaks, air conditioning system, compressed air line leaks, factors causing inefficiencies in compressors were determined. Investment costs, wasting energy amounts, their financial values and simple repayment periods of these factors causing energy inefficiency were calculated. The study carried out in a textile factory is suitable for businesses of all sizes without significant additional costs. It is thought that the study can benefit the competitiveness of the textile sector which provides high employment in our country with the world. It is hoped that it will guide other businesses with similar processes and encourage them to work on energy efficiency.