Bir tekstil fabrikasında atık ısı kullanılarak absorpsiyonlu soğutma sistemi tasarımı
Design of an absorption cooling system using waste heat in a textile factory
- Tez No: 738315
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, enerji maliyetlerinin arttığı dönemde bir tekstil fabrikasında kullanılan kompresör soğutma suyunun soğutulmasıyla ilgilidir. Kompresör soğutma suyunun soğutulması için gerekli olan soğutma yükü 732 kW olarak bulunmuştur. Bu soğutma yükünün karşılanması için bir tek etkili LiBr-H2O solüsyonlu absorpsiyonlu soğutma sistemi tasarımı yapılmıştır. Absorpsiyonlu soğutma sisteminde ısı kaynağı olarak atık ısı kullanılmıştır. Atık ısı fabrikada kullanılan buharın dönüşlerinden sağlanmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonucunda absorpsiyonlu soğutma sisteminin performans katsayısı (COP) 0,848 olarak bulunmuştur. Absorpsiyonlu soğutma sistemi ile hava soğutmalı mekanik sıkıştırmalı soğutma sistemi arasında maliyet karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma 738 kW'lık World Energy L210HH absorpsiyonlu soğutma sistemi ile TRANE RTAF 205 HSS-SN&LN hava soğutmalı mekanik sıkıştırma soğutma sistemi arasında yapılmıştır. Absorpsiyonlu soğutma sisteminin diğer sisteme göre geri ödeme süresi 0,19 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the cooling of compressor cooling water used in a textile factory during the period when energy costs are increasing. It has been determined that the cooling load required to cool the compressor cooling water is 732 kW. In order to meet this cooling load, a single-effect LiBr-H2O solution absorption cooling system was designed. Waste heat was used as a heat source in the absorption cooling system. Waste heat is provided from the returns of steam used in the factory. As a result of the calculations, the coefficient of performance (COP) of the absorption cooling system was found to be 0.848. A cost comparison was made between the absorption cooling system and the air-cooled mechanical compression cooling system.. This comparison was made between the 738 kW World Energy L210HH absorption cooling system and the TRANE RTAF 205 HSS-SN&LN air-cooled mechanical compression cooling system. The payback period of the absorption cooling system compared to the other system was calculated as 0.19 years.