Kompozit C kirişlerin deneysel modal analiz metoduyla mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of composite C beams by experimental modal analysis method
- Tez No: 581467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KADİR MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, açık kesitli kompozit kirişlerin elastisite ve kayma modüllerinin tahribatsız yöntemlerle tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Tahribatsız muayenelerde birçok metod kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yapıların ses ve titreşimlerinin incelenmesidir. Bu çalışmada, deneysel modal analiz metoduyla, değişik fiber dizilime sahip 9 farklı kompozit kirişin serbest – serbest ve ankstre – serbest titreşim analizleri yapılarak kirişlerin doğal frekansları belirlenmiştir. Deneysel modal analiz çalışmalarında Brüel & Kjær RT Pro Photon 7.0 frekans analizörü kullanılmıştır. İlk bölümde kompozit malzemeler hakkında özet bilgiler sunulmuştur. Bölüm 2'de ise önceki yıllarda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Bölüm 3'te tezde kullanılan metotlar hakkında bilgilere yer verilmiştir. Bölüm 4'te deneysel modal analiz çalışmalarına yer verilmiş ve elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Bölüm 5'te ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to estimate Elasticity and Shear modules of open- cross section composite beams by non-destructive methods. Many methods are used in non-destructive tests. One of them is the examination of the sound and vibrations of the structures. The free frequencies of the beams have been determined determined by conducting free - free and fixed - free vibration analysis of 9 different composite beams with different fiber sequences by experimental modal analysis method. Brüel & Kjær RT Pro Photon 7.0 frequency analyzer have been used in the experimental modal analysis studies. In the first chapter, summary information about composite materials have been presented. In the second chapter, the studies conducted in previous years have been reported. In the third chapter, theoretical information have been given about the methods which have been used in the thesis. In the fourth chapter, experimental modal analysis studies have been given and obtained data have been presented in tables. In the last chapter, the obtained results have been evaluated and interpreted.