Termoplastik kompozit kirişlerin titreşim sönümleme davranışları
Vibration damping behavior of the thermoplastic composite beams
  1. Tez No: 762879
  2. Yazar: BURAK MATYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sürekli elyaf takviyeli termoplastik kompozitler otomotiv başta olmak üzere her tür araç üreticisinin ilgisini çekmektedir. Konvansiyonel kompozitlerdeki gibi yüksek özgül mukavemet ve yüksek özgül rijitlik göstermelerinin yanı sıra, termoplastik matris malzemesinin viskoelastik ve viskoplastik özelliklerinin bir sonucu olarak titreşim sönümleme açısından davranışlarını tespit etmek önemlidir. Yüksek lisans tez çalışması kapsamında termoplastik kompozit yapıların titreşim sönümleme davranışları deneysel ve Sonlu Elemanlar Analiz yöntemi ile incelenmiştir. Titreşim sönümleme davranışlarının incelenmesi için bir çelik kiriş numune ve hacimce %45 sürekli cam elyaf takviyeli polipropilen kompozit malzemeden üretilen bir kiriş numune kullanılmıştır. Bir ucu ankastre mesnetli diğer ucu serbest kiriş numunelere darbe çekici yöntemi ile modal testler gerçekleştirilmiştir. Yapılan testler sonucunda kirişlerin ilk 3 doğal frekans modu incelenmiştir. Sonlu elemanlar analiz yöntemi ile elde edilen veriler test verileri ile karşılaştırılmıştır. Darbe çekici yöntemi ile modal analiz testlerinden elde edilen veriler üzerinden çelik ve kompozit kiriş numunelerin dinamik sönüm oranları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda çelik kirişin dinamik sönüm oranı 0,012 olarak, kompozit kirişin dinamik sönüm oranı ise 0,02068 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Continuous fiber-reinforced thermoplastic composites attract the attention of all kinds of vehicle manufacturers, especially automotive. In addition to their high specific strength and high specific stiffness as in conventional composites, it is important to determine their behavior in terms of vibration damping as a result of the viscoelastic and viscoplastic properties of the thermoplastic matrix material. Vibration damping behaviors of thermoplastic composite structures were investigated by experimental and Finite Element Analysis method within the scope of the master thesis. A steel beam sample and a beam sample made of 45% continuous glass fiber reinforced polypropylene composite material by volume were used to examine the vibration damping behaviors. Modal tests were carried out with the impact hammer method on cantilever beam specimens, one end of which is fixed and the other end is free. As a result of the tests, the first 3 natural frequency modes of the beams were examined. The data obtained by the finite element analysis method were compared with the test data. The dynamic damping ratios of steel and composite beam samples were calculated based on the data obtained from the modal analysis tests with the impact hammer method. As a result of the calculations, the dynamic damping ratio of the steel beam was found to be 0.012 and the dynamic damping ratio of the composite beam to be 0.02068.