Zihinsel engelli çocukların ebeveynlerinde dini başa çıkma
Religious coping of parents with mentally disabled children
- Tez No: 581494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Nitel bir yöntem kullanılarak yapılan bu çalışmanın amacı, zihinsel engelli çocuğa sahip olma durumunu anlamlandırma ve bununla başa çıkmada ebeveynlerin hayatında dinin yerinin ve işlevinin olup olmadığını anlamak ve buna yönelik etkinliklerini ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda İstanbul ilinin Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Gönül Pınarı Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezinde ve Dede Korkut İlkokulunun özel eğitim sınıfında eğitim almakta olan zihinsel engelli tanılı öğrencilerin gönüllü 22 ebeveyni ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiş ve gözlem yapılmıştır. Sonrasında içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak veriler çözümlenmiş, bulgular ortaya konmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, ebeveynlerin zihinsel engeli anlamlandırma ve açıklamada dini kavramlara başvurduğu ve zihinsel engelle başa çıkmada dinin önemli bir yerinin, işlevinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate and to reveal the place and function of religion on parents' interpretation of having a child with mental disabilities and coping with the situation. The study was conducted using a qualitative method. Semi structured interviews and observations were done with 22 voluntary parents who have at least a child with mental disabilities studying at Gönül Pınarı Special Education Application Center and Work Application Center and Dede Korkut Primary School in Gaziosmanpaşa, Istanbul. Content analysis and descriptive analysis were used to analyze collected data. Detailed evaluations were done based on findings which are elaborated in the study. It is revealed that the religion has an important place on parents for interpretation of having a child with mental disabilities and for coping with the situation.