Mithridates VI Eupator Döneminde Kolkhis (İ.Ö. 101-63)
Colchis Under Mithridates VI Eupator (101-63 BC)
  1. Tez No: 581499
  2. Yazar: BARAN TUFAN DİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Kolkhis bölgesinde Pontos kralı Mithridates VI Eupator'un (İ.Ö. 120-63) döneminde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler incelendi. Özellikle antik dönemde Kolkhis'in coğrafi yapısı ile stratejik konumunun Karadeniz havzasında yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerde nasıl bir rol oynadığı ortaya konuldu. Ayrıca Hellenistik Dönemde Kolkhis'in Karadeniz'in güney ve kuzey sahilleri ile sürdürdüğü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler araştırıldı. Mithridates VI Eupator Dönem'nde Kolkhis adlı bu tez çalışmasında öncelikle Kolkhis'in tarihi coğrafyası incelendi. Böylelikle coğrafyanın Kolkhis Bölgesi'nde yaşanan gelişmelerdeki rolü ortaya konuldu. Daha sonra Geç Hellenistik dönemde Kolkhis'deki siyasi ve ekonomik gelişmeler araştırıldı. Bu araştırma ile Mithridates VI Eupator'un egemenliği boyunca Kolkhis Bölgesi'nde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin bölgeye ne derecede etki yaptığı ortaya konuldu. Sonuç olarak, bu çalışmayla Geç Hellenistik dönemde oldukça önemli bir yere sahip olduğu tespit edilen Kolkhis'in, bu süreçte önemli görevler üstlendiği anlaşıldı. Kolkhis Bölgesi'nin zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, değerli limanları, önemli ticaret ve geçiş yolları, bölgeyi daima değerli kılan unsurlardı. Aynı şekilde Kolkhis'in Karadeniz'in güneyi, kuzeyi ve Ege dünyası ile ekonomik ve kültürel anlamda sürekli olarak bağlantı kurabildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In the current study, the political and economic developments of the Colchis region under Mithridates VI Eupator (120-63 BC) during the late Hellenistic Era was examined. Particularly, the effect of the geographical and strategic status of Colchis in ancient times upon political and economic developments in Black Sea basin is presented. Besides, the political, economic and cultural relations between Colchis and the southern and the northern coasts of Black Sea during the Hellenistic Era are investigated. In the study entitled Colchis Under Mithridates VI Eupator, the historical geography of the Colchis is investigated. Thus, the role of the geography in the developments of the Colchis region was presented. Moreover, the political and economic developments of the Colchis during the Late Hellenistic Era are examined. The present study presents the degree to which the political and economic developments within the Colchis region during the sovereignty of Mithridates VI Eupator affect the region. As a result, this study concludes that the Colchis having a important place during the Late Hellenistic Era has a vital role in this process. Identified are the Colchis region's rich underground and aboveground resources, valuable harbours, and the important trade routes which always made this region valuable. Similarly, it was found that the Colchis was continuously in contact with the south and the north of the Black Sea, and the Hellenic World in terms of both economics and culture.