Türkiye'de Rus tarihi araştırmaları (1923-2017)
Russian history studies in Turkey (1923-2017)
  1. Tez No: 581498
  2. Yazar: EFE ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Birinci Dünya Savaşı, tarih sahnesinde asırlarca kalan imparatorlukların yıkılmasıyla sonuçlandı. Savaş sonrasında kurulan Türkiye ve Sovyetler Birliği arasında tesis edilen dostluk ilişkileriyle beraber Türkiye'de Rus tarihine dair telif ve tercüme kitaplar yayımlanmaya başlandı. Cumhuriyetin kuruluşundan İkinci Dünya Savaşı'nın bitimine kadarki dönemde yayımlanan kitaplar sayı bakımından az olmakla birlikte, Türkiye'de Rus tarihi üzerine yapılan çalışmaların ilk örnekleri olması açısından önem arz etmektedirler. Soğuk Savaş döneminde Rusya tarihinin iki farklı dönemi ( Çarlık Rusya ve Sovyetler Birliği) ile ilgili yayımlanan çalışmaların sayısında artış gözlenmektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında da Rusya tarihine dair pek çok kitap yayımlanmıştır. Yayımlanan eserlerin büyük bir kısmı Sovyetler Birliği tarihini konu almaktadır. 1917 devrimleri ve devrimlerin Rusya'ya olan siyasi, sosyal ve ekonomik etkileri ile Sovyetler Birliği'nin Stalin dönemi kitaplarda ele alınan konuların ekseriyetini oluşturmaktadır. Çarlık Rusya tarihini konu alan çalışmalarda ise IV. İvan, I. Petro ve II. Katerina dönemleri üzerinde durulmaktadır. Yayımlanan çalışmalar içerisinde çeviri eserler önemli bir yere sahiptir. Nitekim Rusya tarihinin çeşitli dönemlerini konu alan ilk kitaplar tercüme eserlerdir. Ayrıca, ele alınan konularla ilgili en kapsamlı çalışmaları da yine Türkçeye tercüme edilen kitaplar oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Çarlık Rusyası, Sovyetler Birliği, Bibliyografya, Türkiye'de Rus Tarihi Yazımı
Özet (Çeviri)
First World War ended with collapse of empires that lived for centuries. With Turkish-Soviet Union friendship which is built after war, publishing of copyright and translated books on Russian history began in Turkey. While number of books that were published between Founding of Republic and Second World War are few, they are important in terms of being the first examples of studies on Russian history in Turkey. During Cold War, number of studies on two different eras of Russian History (Tsardom of Russia and The Soviet Union) increased. A lot of books were published after the Dissolution of The Soviet Union. Most of the published were about The Soviet Union. Revolution of 1917; political, social and economic effects of the revolution in Russia; Stalin Era Soviet Union were the dominant subjects of these books. In the books that were about Tsardom, main subjects were Ivan IV., Petro I. and Catherina II. among these studies, translations held important place. Translated works have an important role in published studies. In fact, the first books on various Russian periods were translated. Also, some of the most comprehensive works on these topics have been translated into Turkish. KEYWORDS: Tsardom of Russia, Soviet Union, Bibliography, Russian Historiography in Turkey