Dışa açıklık ile kamu büyüklüğü ilişkisi
The relationship between trade openness and government size
  1. Tez No: 581520
  2. Yazar: TÜLİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde dış ticaretteki hızlı gelişme ülkelerin dış şoklarla daha fazla karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır. Bu durumdaki ülkeler dış şokların etkisinden korunmak amacıyla kamu harcamalarını kullanabilmektedir. Literatürde Telafi Hipotezi olarak ifade edilen yaklaşımın yanında alternatiflerde mevcuttur. Bu alternatiflerden biri dış ticaretin özel sektörü güçlendirdiği yaklaşımını içermekte, bir diğeri ise dış ticaretin sanayisizleşmeye neden olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye ekonomisi 1980'li yıllardan sonra dış ticarette hızlı bir gelişim göstermiştir. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi dış ticaretten kaynaklı dış şoklardan daha fazla etkilenir bir yapıya dönüşmüştür. Çalışmada Türkiye ekonomisi için dışa açıklık ile kamu büyüklüğü ilişkinin varlığı incelenmiştir. 1983-2017 dönemi yıllık zaman serileri vasıtasıyla yapılan analizde uzun dönemli ilişkiyi açıklamak için ARDL Sınır Testi kullanılmıştır. Kısa dönemli ilişkiyi açıklamak için Toda -Yamamato Nedensellik Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular iki değişken arasında uzun dönemli ilişkinin varlığını, nedensellik testleri sonuçları ise kamu büyüklüğünden dış açıklığa doğru tek yönlü ilişkinin varlığını ortaya koymuştur. Dolayısıyla çalışmada Telafi Hipotezi, Etkinlik Hipotezi ve Sanayisizleşme Hipotezi lehine bir bulgu elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rapid growth of foreign trade causes countries to face more external shocks. The countries in this situation can use public expenditures to protect them from the effects of external shocks. In the literature there are alternatives to the approach described as the Compensation Hypothesis. One of these alternatives includes the approach that foreign trade has strengthened the private sector, while the other one suggests that foreign trade leads to de-industrialization. Turkey's economy has shown a rapid growth in foreign trade after the 1980s. Therefore, more affected by external shocks originating from the foreign trade of Turkey's economy has been transformed into a structure. Working in the presence of the public regarding size and openness for Turkey's economy was examined. The ARDL Bound Test was used to explain the long-term relationship between the years 1983-2017 and the time series analysis. Toda-Yamamato Causality Test was used to explain the short term relationship. Findings revealed the existence of long-term relationship between two variables, and the results of causality tests revealed the existence of a one-way relationship from public size to external openness. Therefore, there was no finding in favor of Compensation Hypothesis, Efficiency Hypothesis and Deindustrialization Hypothesis.