Ortaokul öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between middle school students' attitudes towards fine arts courses and metacognitive awareness
  1. Tez No: 581522
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMİN KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ortaokulu öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Yöntem: Çalışmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesi için iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Ortaokulu öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemek için“görsel sanatlar tutum ölçeği”ve“üstbilişsel farkındalık ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma grubu ile bir haftalık sürede iki ders saati gerçekleştirilmiştir. Araştırmada görsel sanatlar dersindeki görsel sanatlar dersine yönelik tutumu ve üstbilişsel farkındalık arasındaki ilişkiye bakıldığından ilişkisel araştırma tercih edilmiştir. Çalışma grubu, 2017-2018 öğretim ikinci yarıyılında 6.,7.ve 8. sınıflara Görsel Sanatlar dersi gören 137 öğrenciden oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmada elde edilen veriler araştırma problemi doğrultusunda sunulmuştur. Bulgular incelendiğinde ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık puanlarının yüksek(X ̅=73.64) ve görsel sanatlar tutum puanlarının yüksek düzeyde (X ̅=76.79) olduğu görülmektedir. Ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık puanları ile görsel sanatlar tutum puanları arasında ise pozitif yönde, orta düzeyli ilişki ve bu ilişkinin anlamlı düzeyde olduğu belirlenmiştir (r=.32,p
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to investigate the relationship between middle school students' attitudes towards fine arts courses and metacognitive awareness. Method: In this study, correlational research model which is one of the quantitative research designs is used. Two different questionnaires are used to obtain data.“Fine arts attitude scale”and“metacognitive awareness scale”are used to investigate the relationship between middle school students' attitudes towards fine arts courses and metacognitive awareness. The scales were applied to each class individually during a course hour. This model investigates the existence of co-change between two variables. Correlational research was preferred because of the relationship between metacognitive awareness and attitude towards visual arts course in visual arts course. The study group consists of 137 students who studied visual arts in 6th, 7th and 8th grades in the second semester of 2017-2018 academic year. Findings: The data obtained in the study are presented in accordance with the research problem. When the results are examined, it is seen that the metacognitive awareness scores and fine arts attitude scores of the middle school students are high. It was determined that there was a positive and medium level relationship between the metacognitive awareness scores and the fine arts attitude scores of the middle school students. It is seen that this relationship is also significant . In order to determine the predictive level of this relationship, regression analysis was performed by assigning metacognitive awareness as independent variable and visual arts attitude as dependent variable. Results: It was observed that the relationship between students' attitudes towards fine arts and metacognitive awareness was significantly predictive. The results of the study show that the metacognitive awareness and fine arts attitude scores of the middle school students are high. As a result of the analysis, it was determined that the level of metacognitive awareness predicted the visual arts attitude significantly.