Deri ürünlerdeki bitim işlemleri ve ayakkabı, saraciye, giysi ürünlerindeki kullanımı
Finishing processes on the leather products and its usage on shoe, saddlery and garment products
  1. Tez No: 581563
  2. Yazar: SEÇİL TEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Deri Ürünlerdeki Bitim İşlemleri ve Ayakkabı, Saraciye, Giysi Ürünlerindeki Kullanımı”başlıklı tez çalışmasında deri ve deri ürünlerinin genel bilgilerinin verildiği, tez içerisindeki anlatımlarla ilgili genel açıklamaların yapıldığı giriş bölümüyle başlamaktadır. Tezin birinci bölümünde deri ve deri ürünleri genel olarak incelenmiş olup, derinin tarihçesi araştırılmış, yapısı ve kullanımıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Elde edildiği hayvan çeşitlerine göre sınıflandırılmış, kullanım alanlarından ayakkabı, saraciye, giysi ürünlerindeki kullanımı konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, deri ve deri ürünlerinin tasarım sürecini doğrudan etkilemekte olan bitim işlemlerinin tanımlaması ve yapılma amacı konusunda açıklamalar yapılmıştır. Bitim süreci aşamasında deri yüzeyine uygulanmakta olan bitim işlemleri; türlerine, tekniğine ve görünümüne göre ayrıntılı olarak incelenmiş, işlem sürecini tamamlamış olan derilerde farklı yüzeyler elde etmek amacıyla yapılan ve fiziksel yöntemler kullanılarak oluşturulan derilerdeki yüzey tasarımları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde deri bitim işlemleri tasarım ve tasarımcı açısından ele alınmış olup, deri bitim işlemlerinde tasarımı etkileyen faktörler, günümüz deri üretiminde tasarım ve farklılaşma konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Yeni üretim ve tasarım anlayışla alakalı yapılan çalışmalardan, Ege Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği' den alınan görsellerle desteklenmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmalarla ilgili bulgular özetlenerek açıklanmış, deri ürün ve yüzey tasarımların oluşturulmasında tasarımın ve tasarımcının önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study of topic title“Finishing Processes on the Leather Products and its Usage on Shoe, Saddlery and Garment Products”has been given general information of the leather and leather products and the thesis starts with introduction section where general explanations. In the first part of the thesis, the leather and leather products have been investigated in general, has been researched its history and given the general information about structure and usage of the leather. Detailed information about function of shoe, saddlery and garment products from the areas of usage is given and categorized according to type of animals which it was obtained. In the second part of the thesis, explanations about the purpose and the identification of the finishing processes, which directly affect the design process of leather and leather products, were made. Finishes which applied on the leather, surface at the stage of finishing process; species, technique and appearance were examined by types in detail, ın order to obtain different surfaces in the leather which has completed the process surface design in the leather which are formed by using physical methods are examined in detail. In the third part of the thesis, information about design and differentiation studies in today's leather production have been given and factors affecting the design of leather finishing processes are dealt with in terms of design and designer. Some studies related new production and design have been corroborated with some visuals are taken from Ege Leather and Leather Products Exporters' Association and İstanbul Leather and Leather Products Exporters' Association In the conclusion section, it has been pointed out the importance of design and designer in the creation of leather product and surface design, has been summarized the findings related the studies which are made.