АЗЫРКЫ КЫРГЫЗ АДАБИЙ ТИЛИНИН НОРМАЛАРЫНЫН БУЗУЛУУСУ
Çağdaş Kırgız edebi dilindeki normların yozlaşması
- Tez No: 581562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURUL SAGINBAYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tezimizin konusu“Çağdaş Kırgız Edebi Dilindeki Normların Yozlaşması”. Tezin konusunda belirttiğimiz gibi çalışmamızın temelini Kırgızcanın günümüzdeki durumuyla ilgili düşünceler oluşturmuş ve tezde bu konu hakkındaki fikirlerimiz delillerle ispatlanmıştır. Ayrıca Kırgız dilinin meydana geliş tarihinden bugüne kadar geçirdiği safhalar, günümüzde ülkemizin en mühim meselelerinden biri olan ana dilimizin şu anki durumu araştırılmış, Kırgızcanın dil kurallarının yozlaşmasına ve vatandaşlarımızın edebi dilin normlarına uymadan konuşmalarına ve yazmalarına sebebiyet veren en temel faktörler incelenmiştir. Tam olarak söyleyecek olursak bilim (dokümanların Rusça olması, terminoloji meselesi v.s.) ve edebiyat (tercümede yapılmış yanlışlıklar, yanlış tercüme edişmiş eserler) dallarının, medyanın (radyo ve televizyonda kullanılan dil), günlük hayatın (karışık dilde konuşma, sesleri yanlış telaffuz etme) günümüzde Kırgız diline tesiri en önemli faktörler olarak incelenmiştir. Vatandaşlarımızın bununla birlikte günümüzde edebi dili doğru konuşma, leksikoloji, morfoloji, sentaks kelime yapımı kurallarına uymamalarının ve imla kurallarını bilmemelerinin nedeni nedir? sorusuna cevap bulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümü Kırgız dilinin kısaca tarihi, edebi dilin oluşum dönemi ve Kırgızcanın üslup kurallarıyla ilgili bilgileri içermektedir. İkinci bölümde dilin yozlaşmasının daha çok hangi dallarda görüldüğünden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise dilin yozlaşmasına sebebiyet veren temel etkenlere yer verilmiştir. Bu tesirler analiz edilmiş ve bu etkilerden kurtulmanın yolları araştırılmıştır. Çalışmamızın sonunda ise dil kanunlarının yetersiz olduğu, bu kanunların çalışması için ana dilimize sahip çıkmamız gerektiğine dair çalışmalara da ihtiyacımızın olduğu hakkındaki düşüncelerimiz belirtilmiştir. Ayrıca edebi dildeki normların yozlaşmasında hem iç: hem dış faktörlerin tesiri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is“Degradation of modern Kyrgyz literary language norms”. As above mentioned the backbone of this work concludes–state of modern Kyrgyz language and opinions about its future, and all of those opinions were proved by facts. The Kyrgyz languages establishment way till the present and the modern state of our native language which is one of current stirring problems having been investigated, and main factors which have caused Kyrgyz language rules degradation and deviations from literary and written norms have been revealed. More exactly: impacts of scientific area (keeping records management in Russian language, terms problems), literary sphere (wrong translations,incorrect translated literary works), Mass Media (language used in television and radio broadcasts) and daily life (speaking, wrong pronunciation of sounds) have been investigated as main factors. Also in our work we tried to explain why now citizens do not follow orthoepic, lexical, morphological, syntectical norms of literary language, as well as norms of words formation and spelling and punctuation, which results to illiteracy among population. The first part of our work contains short history of Kyrgyz language, development of literary language and information on Kyrgyz language stylistics. The second part indicates areas on which degradation of literal language has more influenced. And in the third part we have reviewed the main impacts which have result to degradation of our native language. Those impacts have been analyzed and ways of their elimination having been searched. And at the end of our work we proved that degradation of literary language norms occurs both in orthoepy and in orthography. Along with it, we came to conclusion that the main reason of literary language norms current degradation is influence of external and internal factors.