ТЕЛЕКӨРСӨТҮҮЛӨРДӨГҮ МЫКААЧЫЛЫК СЦЕНАЛАРЫНЫН ӨСПҮРҮМДӨРГӨ ТИЙГИЗГЕН ТААСИРИ
Vergi politikası ve onun finansal krizle mücadelesi (Kırgızistan örneği)
- Tez No: 581576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURUSBEK ASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu yazılmış olan bitirme tez üç bölümden ve özetten ibarettir. En sonunda ise tez için kullanılan edebiyatlar hakkında kaynaklar gösterildi. Üç bölümden oluşan bitirme tezin birinci bölümünde vergi sistemi ve vergi siyasetinin teorik niteliği hakkında bilgi verilmekle beraber, verginin tanımı, onun gelişim tarihi, vergi fonksyonları ve prensipleri gibi konular üzerine durulmuştur. İkinci bölümde ise vergi siyasetinin mali kriz ile mücedelesindeki rölü ve örnek olarak bazı ülkelerde mali krize karşı uygulanan vergi siyaseti ele alınmasının yanı sıra Kırgızistan ekonomisindeki krize karşı yöntemler göz önüne alınacaktır. Tezin üçüncü bölümünde Kırgızistan'ın krize karşı uygulanan vergi siyaseti ve onun dünya mali krizle mücadelesindeki rölü dikkate alınmıştır. Bunun dışında Kırgızistan'daki dünya mali krize karşı ürütülen vergi siyasetinin sonuçları ele alındı. Bitirme tezin amacı günümüzde uygulanan vergi siyasetinin Kırgızistan ekonomisine gösterdiği etki ve onun mali krize karşı mücadeledeki rölü gözden geçirilerek ülkenin gelişme perspektiflerine dair değerlendirme yapılacaktır. Bununla ilgili aşağıdaki sorulara özel olarak dikkat çekildi: 1. Dünya mali kriz Kırgızistan'a nasıl bir etki gösterdi? 2. Başka ülkelerde krize karşı ne gibi yöntemler kullanıldı? 3. Mali kriz sırasında Kırgızistan'da uygulanan vergi siyasetinin sonuçları? 4. Kırgızistan için nasıl bir vergi siyaseti etkili olacaktır? Bu bitirme tezinde Kırgızistan ve başka ülkelerdeki krize karşı mücadelede uygulanan vergi siyaseti incelenerek mali kriz sırasında Kırgızistan ekonomisinde yürütülen vergi siyasetinin sonuçlarını bulmaya yönlendirilmiştir. Konuyla ilgili inceleme yapmak için ilgili kitap, bülten, makale ve internet sayfalarından gereken bilgiler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
These reseach work is consisted from 3 part and abstract. At the end of thesis is written bibliographic list. On the first part of degree work there were written tax system, the theoretical description of tax policy, definition and development of tax term, their function and principles. The second part is consisted from the role of tax policy in struggle against financial crisis. For example was taken some tax policy of several countries which was struggle with the financial crisis. In addition it regarded the methods against financial crisis of Kyrgyzstan economy. The third part of reseach work is about the tax system which is practiced in Kyrgyzstan during the financial crisis. In addition on this part is written the results of Kyrgyzstan tax policy which is practiced during the financial crisis. The aim of thesis is find out the influence of tax policy to Kyrgyzstan economy and their role with the struggle against financial crisis. Besides it, the graduate work is directed to estimate the perspective of development of Kyrgyzstan. In according to theme we take stated below questions 1. The influence of financial crisis to Kyrgyzstan. 2. The methods which is practiced in different countries against financial crisis. 3. The results of tax policy which is practiced in Kyrgyzstan during the financial crisis. 4. What kind of tax system is more effective for Kyrgyzstan The graduate work is taken the analysis of tax systems struggling against financial crisis in different countries and Kyrgyzstan. And the results of Kyrgyzstan's tax policy was directed to found. According to theme is taken information from books, bulletin, article and internet sites.