Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin mesleki değerleri ile aileyi bakıma katma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Çocuk kliniklerinde çalişan hemşirelerin mesleki değerleri ile aileyi bakima katma arasindaki i̇lişkinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 581575
  2. Yazar: MERYEM MUTLUAY DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin mesleki değerleri ile aile merkezli bakım arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Evreni, Çukurova bölgesinde (Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye) yer alan üniversite ve kamu hastanelerinin çocuk kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 601 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, hemşirelerin tanıtıcı bilgilerini içeren“Bireysel ve Çalışma Ortamına İlişkin Bilgi Formu”, hemşirelerin mesleki değerlerini belirlemek için Darlene Weis ve Mary Jane Schank tarafından geliştirilen '' Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği (HMDÖ)"ve Linda Shields ve Ann Tanner tarafından geliştirilen '' Aile Merkezli Bakım Anketi (AMBA)'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, ortalama (X) ve standart sapma (SD), minimum ve maksimum değerler, frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Bağımsız örneklem testi, ANOVA , Post Hoc Tukey Testi ve korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. %95 güven seviyesinde ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilen verilerin, güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha(0,92) değeri elde edilmiştir. Hemşirelerin yaş grupları, eğitim düzeyleri, hastanedeki görevleri, bilimsel programa katılma durumları bakımından Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği (HMDÖ) puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Hemşirelerin mesleki değerler ölçeği puan ortalaması 104,38±13,24 ve aile merkezli bakım anketi genel puan ortalaması 61,04±7,42 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between Professional values of nursesand family-centered care. The study was conducted with 601 nurses working in pediatricclinics of university and public hospitals in Çukurova region (Mersin, Adana, Hatay,Osmaniye) who agreed to participate in the study. In order to obtain the data , ''Individual andWorking Environment Information Form'' containing the identification information of thenurses, to determine the professional values of nurses, ''The scale of Professional values ofnurses (SPVN)'' developed by Darlene Weis and Mary Jane Schank were used and the'Family-Centered Care Questionnaire (FCCQ) developed by Linda Shields and Ann Tannerwere used. The data was analyzed through, mean (X) and standard deviation (SD), minimumand maximum values, frequency and percentage values were used. Independent sample t test,ANOVA, Post Hoc Turkey Test and correlation coefficient were used. Cronbach'sAlpha (0,92) value was obtained for reliability analysis of the data evaluated at 95% confidencelevel and 5% significance level. There was a statistically significant difference betweenNurses' Professional Values Scale (NPVS) scores in terms of age groups, education levels,hospital duties, and participation in scientific program. The mean score of the Professional values of the nurses was 104.38 ± 13.24 and the average score of the family-centered carequestionnaire was 61.04 ± 7.42.