Retina ven dal tıkanıklıklarında Retina mikrovasküler değişikliklerinin optik koherens tomografi anjiyografi yardımıyla morfolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi
Morphological and functional evaluation of Retinal microvascular changes in branch Retinal vein occlusion using optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 581577
  2. Yazar: GÜRCAN DOĞUKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Retina ven dal tıkanıklığı (RVDT) olan hastalarda OKTA (Optik koherens tomografi anjiyografi) yardımıyla, maküla ve optik disk mikrovasküler yapılarının değerlendirilmesi Yöntem ve Gereçler: Bu kesitsel çalışmaya 45 unilateral RVDT geçirmiş hasta (45 hasta göz, 45 diğer sağlam göz) ve 45 kontrol grubu (45 göz) olmak üzere toplam 135 göz dahil edildi. Merkezi maküla 3 x 3 mm ve optik disk 4.5x4.5 mm OKTA incelemeleri yapıldı. AV çaprazlaşma bölgeleri OKTA ve FFA (Fundus flöresein anjiyografi) yardımıyla görüntülendi. AV (Arteriyovenöz) çaprazlaşma noktalarının foveaya (TF), optik disk' e (DT) uzaklıkları ve optik disk – fovea (DF) uzaklıkları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate macular and optic disc microvascular structures with OCTA in patients with branch retinal vein occlusion. Materials and Methods: This cross-sectional study included 135 eyes of 45 patients with unilateral RVDT (45 eyes, 45 other healthy eyes) and 45 controls (45 eyes). Central macula 3 x 3 mm and optic disc 4.5x4.5 mm OCTA were performed. AV crossing sites were determined with OCTA and FFA. The distances of AV crossing sites to fovea (TF), optic disc (DT) and optic disc - fovea (DF) were measured.