Retina ven dal tıkanıklıklarında argon laser fotokoagülasyon tedavisi öncesi ve sonrasında makula bölgesinin optik koherens tomografi ve fundus flöresein anjiografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 118866
  2. Yazar: ARZU AYYILDIZBAYRAKTAR (UZUN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SOLMAZ AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET AMAÇ: Retina ven dal tıkanıklıklarında argon laser fotokoagulasyon tedavisi öncesi ve sonrasında makula bölgesinin optik koherens tomografi (OCT) ve fundus flöresein anjiografi (FFA) ile değerlendirilmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Polikliniğine temporal retina ven dal tıkanması tanısı konan ve argon laser fotokoagulasyon tedavisi endikasyonu olan 29 hastanın 30 gözü çalışmaya dahil edildi. Şikayetlerin başlama süresi 1 ile 12 ay arasında değişmekte idi. Hastalara tam oftalmolojik muayene yapıldı. Renkli fundus fotoğrafı, FFA ve OCT uygulandı. Makulası ödemli olanlara grid veya fokal tarzda, geniş retina iskemisi olanlara ise segmenter tarzda argon laser fotokoagulasyon tedavisi uygulandı. Hastalar ayda bir kontrole çağırılarak oftalmolojik muayenesi ve tetkikleri tekrarlandı.Tedavi öncesi ve sonrası görme keskinliği ve OCT ile ölçülen makula kalınlığı eşli t-testi, FFA' da saptanan makula boyanma paterni ise Wilcoxon Signed Ranks Testi ile karşılaştırıldı. Ayrıca tüm parametreler tedavi öncesi ve tedavi sonrasında ayrı ayrı“Pearson korelasyon”testi ile karşılaştırıldı. SONUÇLAR: Laser tedavi öncesinde görme keskinliği- OCT ile ölçülen makula kalınlığı arasında ve şikayetlerin başlama süresi ile makula kalınlığı arasında zayıf ve negatif korelasyon saptandı. Laser tedavi sonrasında görme keskinliği - OCT ile ölçülen makula kalınlığı arasında zayıf negatif korelasyon saptandı. Laser öncesi ve sonrasında FFA ile tespit edilen makulopati tipi ile görme keskinliği ve makula kalınlığı arasında korelasyon saptanmadı. Erkeklerde laser öncesi ve sonrasında makula kalınlığı kadınlara göre daha yüksek bulundu. 64TARTIŞMA: OCT retina ven dal tıkanıklıklarına bağlı makula ödemini tespit eden oldukça duyarlı bir ölçüm yöntemidir. FFA ile gösterilemeyen minimal makula ödemi OCT ile gösterilebilir. Kronik makula ödeminin tedavisinde yer alan argon laser fotokoagülasyon öncesinde tedavi endikasyonunun konulmasında ve tedavi sonrasında makula ödeminin rezolüsyonunun takibinde non-invazif, kantitatif ve objektif değerlendirme olanağı verdiği için OCT kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Optik koherens tomografi, retina ven dal tıkanıklığı, makula kalınlığı, argon laser fotokoagülasyon. 65
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: Evaluation of the macula in branch retinal vein occlusion prior to and after argon laser photocoagulation treatment, using optical coherence tomography (OCT) and fundus fluorescein angiography (FFA). MATERIAL AND METHOD: Istanbul University Cerrahpaşa Medical School Ophthalmology Department Retina Section included 30 eyes from 29 patients who were diagnosed with temporal branch retinal vein occlusion for argon laser photocoagulation treatment indication. The complaints' duration ranged from 1 to 12 months. The patients were subjected to full ophthalmologic examination. Color fundus photograph, FFA and OCT were applied. Grid or focal argon laser photocoagulation were applied to patients with macula edema, while segmentary argon laser photocoagulation was applied to patients with large areas of retinal ischemia. The patients were called for control once per month and their ophthalmologic examinations were repeated. Visual acuity before and after treatment was compared with the macula thickness measured by OCT using matched t-test, while the macula dying pattern found in FFA and visual acuity was compared with Wilcoxon Signed Ranks Test Further, all parameters were compared with“Pearson correlation”test before and after treatment RESULTS: A weak and negative correlation was found between the visual acuity and macula thickness before laser treatment and the start of the complaints and the macula 66thickness. A weak correlation was found between the visual acuity and the measured macula thickness by OCT after laser photocoagulation.. No correlation was found out between maculopathy type and visual acuity and macula thickness estimated using pre- and post-laser FFA The pre- and post-laser macula thickness in males were found higher than that of females. DISCUSSION: OCT is a very accurate measurement method estimating the macula edema associated with branch retinal vein occlusion. The minimal macula edema which cannot be demonstrated by. FFA can be shown using OCT. OCT may be helpful as it would give us the opportunity to make non-invasive and objective evaluation of macula with chronic macula edema before and after argon laser photocoagulation. KEYWORDS: Optical coherence tomography, branch retinal vein occlusion, macula thickness, argon laser photocoagulation. 67