Gebelere tetanoz+difteri aşısı sırasında uygulanan 'Shotblocker'ın' ağrı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of 'Shotblocker' effect on pain and patient satisfaction applied to tetanus+diphtheria vaccination in pregnant women
  1. Tez No: 581585
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, ShotBlocker'ın gebelerde tetanoz aşısına bağlı ağrı ve memnuniyet düzeyine etkisini incelemek amacıyla tek kör, randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma, Ekim 2018– Haziran 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, İzmir ilindeki bir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, kendisine Tetadif/0,5ml istem edilmiş 18-49 yaş arasında toplam 146 gebe oluşturmuştur. Gebeler basit rastgele örnekleme yöntemi ile uygulama ve kontrol grubuna alınmışlardır. Gebelere araştırma ile ilgili, sözlü ve yazılı bilgi verilmiş ve araştırmaya katılmayı kabul eden gebelerden yazılı onam alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen gebelerin uygulamanın bir dakika öncesinde nabız hızları araştırmacı tarafından sayılmış daha sonra aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Tüm gebelerde enjeksiyon bölgesi olarak deltoid bölge kullanılmış ve tüm aşı uygulamaları deneyimli tek bir hemşire tarafından gerçekleştirilmiştir. Uygulama grubuna; belirlenen enjeksiyon bölgesine aşı uygulamasından hemen önce ShotBlocker yerleştirilmiş ve enjeksiyon süresince deri yüzeyinde tutularak aşı uygulaması yapılmış, kontrol grubunda ise rutin kas içi enjeksiyon uygulama basamakları uygulanmıştır. Bunun dışında ilave herhangi bir yöntem kullanılmamıştır. Her iki gruptaki bireylere aşıdan sonra Birey Tanıtım Formu uygulanmıştır. Gebelerde enjeksiyona bağlı ağrıyı belirlemek amacıyla aşıdan hemen sonra Visüel Analog Skala ve memnuniyeti belirlemek için ise Görsel Hasta Memnuniyeti Ölçeği uygulanmıştır ve nabız hızları işlemden bir dakika sonra araştırmacı tarafından tekrar sayılmıştır. Verilerin analizinde çok yönlü varyans analizi-One way-ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon testi kullanılmıştır. Gebelerin yaş ortalaması 27,80 ± 5,45 yıldır. Uygulama grubunda yer alan gebelerin tetanoz aşısına bağlı ağrı şiddeti puan ortalamaları kontrol grubunda yer alan gebelerin ağrı şiddeti puan ortalamalarından daha düşük olduğu saptanmıştır ( p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a single-blind, randomized controlled experimental design to investigate the effect of ShotBlocker on pain and satisfaction level associated with tetanus vaccine in pregnant women. The research was conducted between October 2018 and June 2019. The sample of the study consisted of 146 pregnant women between 18-49 years of age who applied to a family health center in İzmir and were asked for Tetadif / 0,5 ml. Pregnants were included in the application and control groups by simple random sampling method. Pregnant women were given verbal and written information about the study and written consent was obtained from the pregnant women who agreed to participate in the study. The pulse rate of the pregnant women included in the study was counted one minute ago the application by researcher and then the vaccine was administered. The deltoid region was used as the injection site in all pregnant women and all vaccination applications were performed by a single experienced nurse. In application group; ShotBlocker was placed just before vaccination at the designated injection site and held on the surface of the skin during the injection, in control group, routine intramuscular injection application steps were applied. No additional method was used. Pregnants in both groups were administered Individual Identification Form after vaccination. Visüel Analog Scale was administered immediately after vaccination in order to determine the pain and Visüel Patient Satisfaction Scale was administered to determine satisfaction related to the injection and pulse rate was counted again one minute ago the procedure by researcher. One way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon test were used for the analysis of the data. The mean age of the pregnant women was 27,80 ± 5,45 years. It was found that the mean score of pain severity related to tetanus vaccine was lower in the application group than the mean score of pain in the control group (p 0,05).