КЫРГЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫН БЮДЖЕТ АРАЛЫК МАМИЛЕЛЕР СИСТЕМАСЫНДАГЫ ПРОБЛЕМАЛАР ЖАНА ПЕРСПЕКТИВАЛАР
Kırgız Cumhuriyeti'nin bütçe aralık ilişkileri sistemindeki problemler ve perspektifler
- Tez No: 581586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİHAN KURMANBEKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Geçiş ekonomilerde yapılan reformlar sonucunda yönetimler arası ilişkiler; kamu harcamalar sınırı, mali paylaşım ve merkezi yönetimin yerel yönetimlere ayırdığı kaynaklar ile sağlanmaktadır. Yönetimler arası ilişkiler ülkenin bütçe sisteminde önemli bir yere sahip olarak ekonomik ve sosyal yönetimde en önemli unsur olarak sayılır. Ülkede ekonomik kalkınma için hükümetin yaptığı bütün faaliyetler bütçe ile ilgili problemlerle ortaya çıkmaktadır. Diğer bir değişle harcamalar ile gelirler arasında açıklık vardır ve yerel bütçeler de önemli rolü oynamaktadır. Mahalli idareler kendi faaliyetlerinde veya hizmet sunmada yeterli bir düzeydeki gelire sahip değildirler. Reformlar sonucunda kabul edilen kanunların, mahalli idarelerin kendi finansmanını sağlayacak düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle çalışmamda bütçeler arası ilişkiler ile ilgili problemleri ve nedenlerini araştırarak bu problemleri çözmek için önerileri ortaya koymaya gayret gösterdim. Bütçe Bütçe Sistemi Bütçe Aralık İlişkiler Mahalli idareler
Özet (Çeviri)
The inter budget relationship that was subject to change after complicated reforms in Kyrgyzstan are characterized by expenditure competence limitation in budget process between state authorities; income distribution between budget system stage; the interrelationship appeared after re-distribution of higher stage budget with lower stage budget. The inter relationship take an important place in state budget system and it is one of the most essential instrument in economical and social management. The measurements by government for the economic development in our country for the first time are devoted to problems related to budget. In other words, inequity between income and expenditures are investigated. Especially this situation is important in the local budget. The local authorities have not enough means for services. It is possible to suppose that laws accepted after reforms were not able to build the mechanisms which could guarantee the financial independence of local self-management. That's why this master thesis is to discuss the reasons and significance of serious problems related with inter budget relationship and tries to make suggestions for solution of these problems. Budget Eccounting system Budgetary relationship Lokal government Financial decentralization