Mersin'deki mesleki eğitim merkezlerinde öğrenim gören çırakların madde kullanım durumları ve ilişkili faktörler
Substance use and related factors of apprentices studying at Mersin professional training centers
  1. Tez No: 581584
  2. Yazar: ÜMİT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ekonomik ve toplumsal yapının devamı, refahın sürdürülmesi yönüyle çalışan gençlerin sağlığı önemlidir. Madde kullanımı gençlerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Psikososyal ve çevresel etmenler nedeniyle madde kullanımı riski yüksek olan çalışan gençlerde dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar sınırlıdır. Araştırmada çalışan gençlerde sigara, alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde kullanım yaygınlığını ve risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki araştırmaya formel sektörde çalışan ve 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Mersin'de altı mesleki eğitim merkezine devam eden 14-18 yaş arası 545 genç katılmıştır.“Tanıtıcı Özellikler ve Madde Kullanımı Soru Formu”ile yüzyüze görüşmeyle toplanan verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, önemlilik testleri ve Binary Logistik Regresyon analizi kullanılmış, p≤0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, gençlerin %50,5'i sigara, %36,0'sı alkol, %6,2'si uyuşturucu/uyarıcı madde denemiştir. Gençlerde sigara kullanım riskini babayla ilişkiden memnun olmama (OR: 2,6 kat), babanın (OR: 1,6 kat) ve arkadaşın sigara kullanması (OR: 1,7kat), işyerinde sigara kullanan olması (OR: 2 kat), yaş (OR: 1,4 kat), sigaraya erişimin kolay olması (OR: 10,1 kat); alkol kullanım riskini sigara kullanma (OR:17 kat), alkole erişimin kolay olması (OR:10,9 kat) arttırmaktadır. Baba ile olan ilişkiden memnuniyet durumu alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanım riskini belirlemede anlamlı yordayıcılardır (p≤0,01). Çalışan gençlerdeki madde kullanım yaygınlığı akranlarına göre daha yüksektir. Bu nedenle maddeden korunma çalışmalarında çalışan gençlerin öncelikle olarak ele alınması önerilir.
Özet (Çeviri)
The health of young people who work is important to the progression of the economical and social structure and to sustain the welfare. The use of drug is an important public health problem among the young people. The studies about working young people who have a high risk of using drugs because of psychosocial and enviramental factors are limited in Turkey and the world. It was aimed to define the prevalance of the use of cigarette, alcohol, drug/stimulant and it's factors of risks 545 apprenticies are the age of between 14-18, who are studying at six vocational training center at Mersin in the yerar of 2017-2018 education and working in the formal sector attended to this research which has a type of sectional.