Newton-Rapson metodu ile yük akış analizi
Load flow analysis using the Newton-Raphson method
  1. Tez No: 58159
  2. Yazar: MEHMET SÜZME
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH FADIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Sistemdeki her bir haradaki akımları, gerilimleri ve güç akışlarını gösteren, sistem çözümlerinin verilmesine yük akışı denir. Yük akışı analizi belirli terminal ve bara şartlan için aktif ve reaktif güçlerle şebeke voltajlarının hesaplanmasından oluşur. Yük akışı analizi çalışmalarında elde edilen başlıca bilgiler, her barada gerilimin genliği, faz açısı ve her hatta akan aktif güç ve reaktif güçtür. Bu verilerden N tane denklem ortaya çıkar. Bunları çözebilmek için eskiden a.c. hesap boardlan kullanılırdı. Günümüzde bilgisayarlardaki hızlı gelişmeler neticesinde, oldukça can sıkıcı ve uzun süren eski sistemler yerine bilgisayarlar kullanılmaktadır. Yük akışı analizlerini çözmek ve bilgisayara uygulamak için çeşitli nümerik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada bu yöntemlerden Bara Admintans Matrisini Kullanan Newton-Raphson Metodu uygulanacaktır.Bu metoda göre yük akış analizini çözmek için Delphi programından yararlanılmıştır. Bu programla günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows altında çalışma sağlanmıştır. Programın tümünü görerek kullanma avantajı verilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
Abstract Giving The system solutions which shows the active and reactive powers and voltage on each bus is called the load flow. Load flow analysis is to determine the line voltage and active and reactive powers for certain terminal and bus conditions. The datas obtained from the load flow analysis studien are voltage amplitude ?, phaze of each bus and active and reactive powers on each line. N eguationsare obtained with these datas. TO be able tosolve these, it used to use a.c. calculation boords. Today, computers are used for calculation. To solve the load flow problems different numerical analysis methods are used. In this sutdy, Newton-Raphson Method wich uses Bus Admittance Matrix has been used. The computer program has been written in Delphi under Windows. This given us the advantage of using the whole program by seeing it. vm