Doğalgaz basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarında PLC destekli proses kontrolü
  1. Tez No: 58160
  2. Yazar: SİYAMİ HIDIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET: Ülkemize 1987 yılında o zamanki SSCB hükümetiyle yapılan anlaşma çerçevesinde ithalkaynaklı doğal gazın gelmesiyle birlikte bu sektör hızlı bir gelişme sürecine girmiş o günden bugüne bir çok sanayi kuruluşu doğal gazla tanışmış, İstanbul, Ankara, Bursa ve Eskişehirde' de evlerde doğal gaz kullanılmaya başlamıştır. Son derece dinamik durumda olan doğal gaz sektörüne katkıda bulunabilmek amacıyla yapılan bu tez çalışmasında, dağdım ve iletim şebekelerinde son derece önemli işlevleri olan Doğal Gaz Basınç Düşürme ve Ölçüm istasyonlarındaki proses, mevcut durumdaki işletme problemleri ve ihtiyaçları da dikkate alınmak suretiyle PLC cihazıyla kontrol edilmeye çalışılmış, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir program yazılmış, yazdan program cihaza yüklenmiş ve cihazın sisteme uygulanması başarıyla gerçekleştirilmiştir. Alman sonuçlara göre, bu prosesin PLC ile kontrol edilmesi halinde, istasyonun daha az insan müdahalesi gerektirecek şekilde çalıştırılabildiği görülmüş, bu şekilde çalışma halinde, işletme verimliliğinin artacağı ve işletme maiyetlerinin azalacağı kanaatine ulaşılmıştır. Aynı zamanda PLC li kontrol yolunun tercih edilmesi halinde, bu cihazın çıkışlarının belirli merkezlere yerleştirilecek bilgisayarlara gönderilmesi suretiyle, bu istasyonların uzaktan gözlenebilmesi dolayısıylada insansız olarak çalıştırılabilmeleri mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The first natural gas has been imported from Russia in 1987. Since this date, natural gas industry has been developing. In this duration, a lot of factory and houses in Istanbul Ankara, Bursa, Eskişehir has started to use natural gas. As a result of developing this industry the number of Natural Gas Pressure reduction and Metering Stations where gas is filtered, heated, metered and its pressure reduced has increased quickly and also modernization has taken care. In this studying, to control the process in the Pressure reduction and metering stations PLC was used. All process was controlled by PLC. Taken results in this application fully were satisfactory. Thus according to this result it has been thought that this control method will increase productivity and decrease financial costs. In addition to this, when this method is used, the stations will be able to be operated by another center where a PC that can communicate our PLC is situated without operator. »