TL- alt modüller ve TL-lineer uzaylar için bazı tanım ve teoremler
Some definitions and theorems for TL-submodules and TL-linear subspaces
- Tez No: 581615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada fuzzy cebirin bir kolu olan fuzzy alt modüller ve fuzzy lineer uzayların tanım ve teoremlerinin verilmesi ve bu tanım ve teoremlerin L kafesi ve T üçgensel normları kullanarak genişletilmesi üzerine çalışıldı. İlk kısımda gruplar, halkalar, modüller, vektör uzayları, sıralı kümeler, kafesler, üçgensel normlar, L-alt kümeler, L-alt gruplar, L-alt halkalar, L-alt idealler incelendi. İkinci kısımda ise verilen bir modülün TL-alt modül tanımları ve bir lineer uzayın TL-lineer uzayları ve bunların bazı özellikleri üzerinde çalışmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we worked on some definitions and theorems of fuzzy submodules and fuzzy linear spaces which is part of fuzzy algebra and this definitions and theorems were extended using lattice L and T-norms. In the first section, we were examined groups, rings, modules, vector spaces, ordered sets, lattices, triangular norms, fuzzy subsets, L-subsets, L-subgroups, L-subrings, L-ideals. In the second section, we studied on some definitions and theorems of TL-submodules are given a module and TL linear spaces of a linear space and we examined some properties of these.